Italia ndalon zbarkimin e emigrantëve meshkuj të rritur, por lejon të pambrojturit
2022-11-08 10:35:59

Foto nga VCG

Foto nga VCG

Autoritetet italiane kanë ndaluar zbarkimin e refugjatëve meshkuj në Sicili pasi anija me të cilën mbërritën u lejua përfundimisht në port, njofton “CGTN”.

Autoritetet lejuan fëmijët dhe të sëmurët të largoheshin nga varka e shpëtimit.

Të miturit dhe të pambrojturit lanë “Humanity 1” me flamur gjerman nga porti i Katanias, qyteti më i madh i Sicilisë.

Anija tjetër humanitare “Geo Barents”, e drejtuar nga “Mjekët pa Kufij” dhe që lundron nën një flamur norvegjez, bëri të ditur se edhe ajo ishte thirrur në mënyrë që autoritetet të mund të vlerësonin rastet e cenueshme midis 572 njerëzve të shpëtuar në bord. Anije të tjera kanë raportuar se nuk janë lejuar të ankorohen në Itali.

Ministri i Brendshëm Matteo Piantedosi tha më herët se ata që nuk kualifikohen do të duhet të largohen nga ujërat territoriale, pasi refuzuan kërkesat e katër anijeve bamirëse për një port të sigurt.

“Geo Barents”, “Ocean Viking” dhe “Rise Above” ende mbajnë të paktën 900 emigrantë mes tyre.

Qeveria e re e ekstremit të djathtë të Italisë, e betuar muajin e kaluar, është zotuar se do të godasë emigrantët me varka që përpiqen të kalojnë të rrezikshëm nga Afrika e Veriut në Evropë.

Mbi 87.000 njerëz kanë zbritur në Itali deri më tani këtë vit, sipas Ministrisë së Brendshme, megjithëse vetëm 14 për qind e tyre u shpëtuan në det dhe u sollën të sigurt nga anijet bamirëse.

Burime pranë Ministrisë së Transporteve, që kontrollon portet, thanë se “Geo Barents” po lejohej vetëm përkohësisht. (Fatosi)