Britani, Boris Johnson në përpjekje për rikthim të shpejtë politik
2022-10-24 10:34:53

Foto: VCG

Ish-kryeministri Boris Johnson u kthye në Britani nga pushimet për të shqyrtuar një ofertë të guximshme për një mandat të dytë si kryeministër, në një garë që mund ta vërë kundër ish-ministrit të tij të Financave Rishi Sunak, njofton “CGTN”.

Kandidatët e mundshëm për të zëvendësuar kryeministren Liz Truss, e cila dha dorëheqjen të enjten pas gjashtë javësh në detyrë, nisën lobimin për të siguruar nominime të mjaftueshme për të hyrë në garën e lidershipit.

Johnson, i cili ishte me pushime në Karaibe kur Truss dha dorëheqjen, nuk ka komentuar publikisht për një ofertë si kryeministër. Ai ka marrë mbështetjen e dhjetëra ligjvënësve konservatorë, por ka nevojë për 100 nominime për t'u shqyrtuar.

James Duddridge, ministri britanik për Tregtinë Ndërkombëtare, deklaroi se Johnson kishte siguruar 100 nominime. Por, një sondazh i “Reuters” e ka nxjerrë atë me rreth 40 dhe Rishi Sunak, ish-ministër Financash, vendimi i të cilit për të dhënë dorëheqjen ndihmoi në rrëzimin e Johnson, në më shumë se 110.

Vetëm ish-ministrja e Mbrojtjes Penny Mordaunt ka deklaruar zyrtarisht se do të kandidojë, ndërsa sipas “Reuters” ajo ka vetëm 22 nominime deri më tani.

Johnson është aktualisht nën hetim nga Komiteti i Privilegjeve të Parlamentit për të përcaktuar nëse ai gënjeu Dhomën e Komunave për partitë që thyen bllokimin ndaj Covid. Ministrat që zbulohet se kanë mashtruar me vetëdije Parlamentin pritet të japin dorëheqjen.

Konkursi është përshpejtuar dhe zgjat vetëm një javë. Sipas rregullave, vetëm tre kandidatë do të jenë në gjendje të arrijnë në votimin e parë të ligjvënësve të hënën pasdite, me dy të fundit të hedhur në votim të premten, i cili është i kufizuar në rreth 170.000 anëtarë të nënshkruar të Partisë Konservatore. (Fatosi)