Ekspertët: Ambicia e qendrës energjetike të Turqisë ka nevojë për më shumë vende se Rusia për t'u bashkuar
2022-10-18 11:15:31

Foto nga VCG

Foto nga VCG

Miratimi i Turqisë për propozimin e Rusisë për të krijuar një qendër të shpërndarjes së gazit natyror në vend pasqyron ambicien e saj për t'u bërë një qendër ndërkombëtare e energjisë, por plani ka nevojë për pjesëmarrjen e më shumë prodhuesve sesa Rusia për t'u bërë praktik, thanë ekspertët, shkruan “Xinhua”.

Pas takimit me presidentin rus Vladimir Putin të enjten në Kazakistan, presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan u tha gazetarëve se ai ishte dakord me propozimin e Putinit për të ngritur një qendër gazi në Turqi dhe për të rekomanduar rajonin veriperëndimor të Trakisë që kufizohet me Bullgarinë dhe Greqinë si vendi më i mirë për planin.

“Nuk do të ketë pritje”, tha Erdogan, i cili urdhëroi Ministrinë e Energjisë dhe Burimeve Natyrore të kryejë menjëherë punën e përbashkët me palën ruse.

Propozimi vjen në një kohë kur tubacionet Nord Stream që transportojnë gazin rus në Evropë u dëmtuan kohët e fundit në një seri shpërthimesh.

Turqia po luan së bashku me idenë e Putinit, por projekti do të ishte realist kur të përfshihen edhe prodhues të tjerë si Irani, Azerbajxhani apo Turkmenistani, tha për “Xinhua” Serkan Demirtas, analist i politikës së jashtme turke.

“Nëse një qendër e madhe ndërkombëtare e shpërndarjes do të krijohet në Traki, siç ka sugjeruar presidenti Erdogan, dhe ka furnizues të ndryshëm të gazit përveç Rusisë, do të ishte një projekt më i arsyeshëm dhe i zbatueshëm”,- tha Demirtas.

Projekti do të bindë vendet evropiane, të cilat duan të reduktojnë varësinë e tyre nga Rusia, të blejnë gaz nga qendra e re e gazit, vuri në dukje analisti.

Bashkimi Evropian, i cili ka vendosur sanksione ndaj Rusisë, është zotuar të shkurtojë blerjet e gazit rus me të paktën dy të tretat deri në fund të vitit, mes rritjes së çmimeve të energjisë.

Lideri rus po përpiqet të sigurojë kombet evropiane që përpiqen të frenojnë përdorimin e energjisë këtë dimër se mund të mbështeten ende te Rusia për nevojat e gazit, shtoi Demirtas.

“Turqia po bëhet një korridor i ri i besueshëm energjetik për botën dhe Evropën. Turqia është e vetmja rrugë përmes së cilës do të kalojë gazi azerbajxhanas, madje edhe gazi turkmen, gazi iranian dhe gazi i Mesdheut Lindor dhe do të rrjedhë në Evropë”,- tha Altug Karatas, një ekspert i energjisë në Shoqatën e Industrialistëve dhe Biznesmenëve të Pavarur.

Sapo të rritet në një qendër siç është planifikuar, Turqia do të bëhet një shkëmbim energjie në tregun botëror të gazit natyror dhe do të kthehet në një qendër ku përcaktohen çmimet e gazit, vuri në dukje Karatas. (Fatosi)