Lizz Trus zgjidhet kryeministre e Britanisë së Madhe
2022-09-06 11:41:12

Foto nga VCG

Foto nga VCG

Lizz Trus u zgjodh kryeministre e Britanisë së Madhe. Ajo mundi Rishi Sunak në garën për postin. Ajo gjithashtu ka marrë dhe drejtimin e Partisë Konservatore në pushtet.

Truss falënderoi mbeshtetesit, rivalin e saj dhe ish-kryeministrin Boris Johnson.

“Miq dhe kolegë, faleminderit që më dhatë besimin për të drejtuar Partinë tonë të madhe Konservatore, partinë më të madhe politike në planet. Dua gjithashtu të falënderoj kryeministrin në largim, mikun tim Boris Johnson”,- tha Liz Truss. (Fatosi)