PËR NE  VEND PUNE
      
cri albanian.cri.cn
Faqja e parë | Lajme | Kina Sot | Fokus ekonomik | Kultura | Kozmopolit | Shëndeti | Fjala në Lajm | Koment për RJK Muzikë | Revista "Ejani"
Tulsi, bima indiane që bën mrekullira
2015-07-03 10:35:36 CRI Komenti juaj Printoni

12. Çrregullimet me lëkurën: Nëse përdorni lëng borziloku në lëkurën me probleme do të shihni që shumë shpejt ato do të zhduken.

13. Probleme me dhëmbët: Tulsi ndihmon mrekullisht për problemet me dhëmbët, i mban ato të shëndetshëm, eviton erëne keqe të gojës dhe mban të shëndetshëm mishin e dhëmbëve.

14. Dhimbjet e kokës: Borziloku lufton dhimbjen e kokës.

15. Çrregullime me sytë: Lëngu i borzilokut është një kurë e mirë kundër lodhjes së syve dhe problemeve të tjera që shkaktohen kryesisht nga mungesa e vitaminës A. Hidhni dy pika në sy përpara se të shkoni për të fjetur.

Borziloku shpesh duket si një gjethe mente, me të cilën është u afërt. Gjethet e tij me aromë të fortë përdoren zakonisht si një shtesë në ushqimet e ndryshme. Megjithatë, borziloku fsheh fuqi shëruese. Ne vijim ju sjellim tregimin për këtë erëz mbretërore.

Rreth borzilokut

Me borzilokun lidhen shumë legjenda dhe tregime, ja disa prej tyre:

Në indi, borziloku pas lotusit është bima më e shtrenjtë, dhe besohet se e mbron shpirtin prandaj edhe përdoret në meditim. Indianët e vënë borzilokun në gjoksin e të vdekurve për t'i mbrojtur ata nga shpirtat e këqij ndërsa kalojnë midis dy jetëve.

Egjiptianët u ofronin borzilok perëndive të tyre, dhe e përdornin atë për balsamim. Ai përdoret në Ajurveda për problemet e frymëmarrjes si kronkiti, kollitjet, ftohjet si dhe për problemet e tretjes. Mjekët e Ajurvedës besojnë se borziloku ofron mbrojtje hyjnore, se shëron në nivelin fizik dhe atë shpirtëror, si dhe forcon sistemin imunitar dhe "energjinë jetësore". Borziloku është një simbol i dashurisë në Itali prandaj gratë italiane e bartin atë për t'i tërhequr vardisësit.

Të gjitha përfitimet e borzilokut

Në mjekësinë popullore ai përdoret kundër kollitjes, sëmundjeve të veshkave, kokëdhimbjes dhe disponimit depresiv, ndërsa çaji nga gjethet përdoret kundër ftohjeve dhe inflamacionit të timpanit të veshit ndërsa çaji nga gjethet përdoret kundër ftohjeve dhe inflamacionit të timpanit të veshit ndërsa çaji i borzilokut është pije freskuese dhe shëruese. Gjethet e kësaj bime mund t'i vendosni në vaskë për ta zbutur lëkurën. Është efektiv në traktin urinar, vepron si qetësues, largon pagjumësinë dhe ankthin, stimulon oreksin, ndërsa nënat e reja duhet të pinë çaj borziloku sepse përmirëson prodhimin e qumështit.

Çaji nga borziloku përgatitet ashtu që gjethet e thata të borzilokut zhyten në ujë të vluar dhe lihen të qëndrojnë në një enë të mbuluar deri në dhjet minuta. Atë mund ta konsumoni çdo ditë, por pas çdo tetë ditësh duhet të bëni pushim prej 14 ditësh. Tek inflamacioni i mishit të dhëmbëve dhe inflamacioni i gojës, çaji i borzilokut preferohet për shpëlarje të gojës.

Borziloku vepron në nivelin emocional, prandaj njerëzit e zymtë dhe apatik i relakson dhe i bën më të gëzueshëm.

Mbillni borzilok dhe kënaquni me aromën


1 2
Mrekulli
Komenti im
Forum

Sondazh me dëgjuesit për dy sesionet e vitit 2015 në Kinë

Voto tani, shijo falas më vonë
Artikuj top
Rubrika top
China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China