PËR NE  VEND PUNE
      
cri albanian.cri.cn
Faqja e parë | Lajme | Kina Sot | Fokus ekonomik | Kultura | Kozmopolit | Shëndeti | Fjala në Lajm | Koment për RJK Muzikë | Revista "Ejani"
Muaji i lindjes parashikon sëmundjet
2015-06-19 14:52:00 CRI Komenti juaj Printoni

10 prej sëmundjeve kardiovaskulare kishin lidhje me muajin e lindjes, ku pacientët që kishin lindur në muajt e dimrit kishin risk më të lartë për këto tip sëmundjesh, thanë hulumtuesit. Për shembull, sëmundjet kardiovaskulare dhe hipertensioni ishin më të shpeshta tek të lindurit në muajin janar dhe më të rralla tek bebet e lindura në shtator dhe tetor.

Ende nuk është e qartë pse risku i prekjes me sëmundje zemrës është më I lartë tek personat e lindur në dimër. Ndoshta, thonë ata mund të jetë për shkak se ekzistojnë më shumë infeksione tek grate shtatzëna gjatë muajve të dimrit dhe këto infeksione kontribuojnë tek sëmundjet kardiovaskulare tek fëmijët që lindin në atë vit.

Më vonë shkencëtarët zbuluan se personat e lindur në tetor dhe nëntor kishin më shumë mundësi të prekjes me sëmundje të ndryshme, ndërsa ata të lindurit në shkurt, mars, prill, maj dhe korrik kishin më pak risk për sëmundje të ndryshme.

Një studim i fundit i zhvilluar në Britaninë e Madhe ka zbuluar se si do të jetë shëndeti i fëmijës, sipas muajit të lindjes.

Lidhur me këtë studim të zhvilluar nga Universiteti i Oxford u krijua një tabelë e vërtetë lidhur me muajin e lindjes, dhe sëmundjet nga të cilat bebja rrezikon që të preket. Megjithatë tabela që sjellim më poshtë është përmbledhëse, pasi sëmundjet e fëmijëve lidhen jo vetëm me muajin e lindjes, por edhe me trashëgimi genetike, ambientin ku jetojnë etj.

Janar- Sklerozë, epilepsi dhe çrregullime bipolare, kapsllëk.

Shkurt- Çrregullime ushqimore dhe epilepsi.

Mars- Alkoolizëm, sklerozë, astma, autizmi, diabet, epilepsi dhe çrregullime ushqimore.

Prill- Alkoolizëm, sklerozë, astmë, autizëm, çrregullim bipolar, nivel i ulët inteligjence, epilepsi.

Maj- Alkoolizëm, autizëm, diabet, çrregullime ushqimore, çrregullim personaliteti, probleme nervore dhe inteligjencë e ulët.

Qershor- Alkoolizëm, autizëm, astma, miopi, sindorma down.

Korrik- Alkoolizëm, autizëm, astmë, miopi, çrregullime nervore.

Gusht-Autizëm, astmë, çrregullime nervore

Shtator- Astma

Tetor-Astma

Nëntor-Astma

Dhjetor-Skizofreni


1 2
Mrekulli
Komenti im
Forum

Sondazh me dëgjuesit për dy sesionet e vitit 2015 në Kinë

Voto tani, shijo falas më vonë
Artikuj top
Rubrika top
China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China