PËR NE  VEND PUNE
      
cri albanian.cri.cn
Faqja e parë | Lajme | Kina Sot | Fokus ekonomik | Kultura | Kozmopolit | Shëndeti | Fjala në Lajm | Koment për RJK Muzikë | Revista "Ejani"
Si të mbrohet lëkura nga ndriçimi i diellit në verë
2015-06-18 16:21:49 CRI Komenti juaj Printoni

Fasulja: fasulja dhe sojat e ndryshme kanë isoflavone të shumta, që mund të mbrojnë kolagjenin e lëkurës. Sasia e kolagjenit nëpër ushqime mund të pakësojë rrudhat e shkaktuara nga rrezet e diellit, duke e bërë lëkurën më të shkëlqyeshme.

Peshku Ton: përmban acid yndyror "omega 3", që mbron kolagjenin e lëkurës, dukë e bërë lëkurën më të re. Përveç kësaj, salmoni, sardelet etj kanë funksione te ngjashme.

Molla: lëkura e mollës ka "polyphenol" të pasur, përmban substanca aktive si catechin, anthocyanin etj. Këto kanë ndikim të fortë anti-oksidant dhe mund të ulin dëmtimet e oksigjenit reaktiv pas diellit.

Zbukurimi i lëkurës me tërshërë

Tërshëra është drithri me ndikim të lartë në lëkurë. Ajo ka forcë të madhe ngjitëse, që mund të thithë pluhurin apo yndyrën e fshehur thellësisht nën lëkurë. Tërshëra përmban shumë elemente ushqyese që favorizojnë shëndetin e lëkurës, për shembull, aminoacidet e saj mund të parandalojnë humbjen e ujit, duke garantuar lagështinë e fytyrës dhe duke shmangur acarimin e saj.

1. pastrimi i fytyrës me tërshërë

Tërshëra përmban një element të ngjashëm me sapunin, që pastron mirë lëkurën dhe është shumë e përshtatshme për lëkurën e ndjeshme. Shtoni tërshërë në ujë të ngrohtë, fusni një lugë mjalti në të dhe përzieni për 10 minuta. Pastaj lyeni me këtë lëndë fytyrën dhe kryeni pastrim me të.

2. maska e fytyrës prej tërshëre: maska e fytyrës prej qumështit dhe tërshërës mund të largojë njollat, pikat e zeza, puçrrat në fytyrë.

Prodhimi i maskës së tërshërës: më parë e bëni tërshërën në formë pluhuri. Pluhurin e vendosni në një enë ku shtoni qumësht dhe përzieni për disa minuta. Mund të lini këtë përzierje për 3 orë, kur bëhet si një ngjitës. Pas 3 orësh, mund të lyeni me këtë përgatitje fytyrën dhe mbi të vendosni një letër të hollë. Kjo maske natyore mund të ruhet në fytyrë për 15-20 minuta. Më në fund, pastroni fytyrën me ujë. (Xu Guang)


1 2
Mrekulli
Komenti im
Forum

Sondazh me dëgjuesit për dy sesionet e vitit 2015 në Kinë

Voto tani, shijo falas më vonë
Artikuj top
Rubrika top
China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China