PËR NE  VEND PUNE
      
cri albanian.cri.cn
Faqja e parë | Lajme | Kina Sot | Fokus ekonomik | Kultura | Kozmopolit | Shëndeti | Fjala në Lajm | Koment për RJK Muzikë | Revista "Ejani"
Mali Huangshan
2010-12-06 14:36:47 cri komenti juaj Printoni

Parrulla e qytetit: Hyni në Huangshan, ndjeni Huizhou

Vendndodhja e malit: Mali Huangshan ndodhet në pjesën më jugore të provincës Anhui të Kinës

Video:

Mali Huangshan ndodhet në të njëjtin paralel me Piramidat e Egjptit dhe Bermudën. Mali Huangshan është një pjesë e rrallë e kulturës botërore dhe është përfshirë në trashëgimitë kulturore të botës. Gjithashtu është edhe një park gjeologjik botëror. Mali Huangshan ka 5 panorama të shkëlqyra natyrore si∶ pisha të çudishme, shkëmbinj të çudishëm, deti i reve, burime termale dhe dëborë. Përveç këtyre, Mali Huangshan gjithashtu ka shumë panorama të shkëlyera natyrore të tjera, si Lumi Xinan, Liqeni i Paqes. Mali Huangshan ka dy dhe dy trashëgimi kulturore të botës, Xidin dhe Hongcun. Të dyja këto janë cilësuar si zona turistike në nivel kombëtar. Panoramë tjetër natyrore është edhe shpella "Huashan"

Qyteti Huangshan ka dy trashëgimi kulturore botërore dhe 15 programe të trashëgimive kulturore jomateriale në nivel kombëtar. Për këtë qytet, 8 personalitete të njohur botërorë që kanë dhënë kontribut të madh për zhvillimin e ekonomisë dhe të shoqërisë të qytetit Huangshan me titullin "Qytetar Nderi i qytetit Huangshan". Ndër këta personalitet përmenden, i ndjeri kryetari i nderuar i përgjithshëm i Komitetit Olimpik Ndërkombëtar Juan Antonio Samaranch, ish.sekratari i përgjithshëm i Organizatës Turistike Botërore pranë OKB-së Francesco Frangialli dhe sekretari i përgjithshëm aktual i kësaj organizate Taleb Rifai. Kontributi i këtyre personaliteteve të njohur ka ndikuar shumë në influencën e qytetit Huangshan.

1 2
Komenti im
Forum

Sondazh me dëgjuesit për dy sesionet e vitit 2015 në Kinë

Voto tani, shijo falas më vonë
Artikuj top
Rubrika top
China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China