PËR NE  VEND PUNE
      
cri albanian.cri.cn
Faqja e parë | Lajme | Kina Sot | Fokus ekonomik | Kultura | Kozmopolit | Shëndeti | Fjala në Lajm | Koment për RJK Muzikë | Revista "Ejani"
Kina do të bëhet forca më e madhe për zhvillimin e botës
2011-11-25 20:31:13 cri komenti juaj Printoni

Sipas llogarisë sonë, deri në vitin 2020, Kina do të bëhet ekonomia më e madhe në botë, deri në vitin 2030, Prodhimi i Brendshme Bruto i Kinës do të arrijë në 3.0-3.2 herë të SHBA-së. Kina e shekullit të 21-të është një vend i rëndësishëm në arenën ndërkombëtare, edhe një vend që ka dhënë kontributin të madh për zhvillimin e njerëzimit. Në arenën botërore Kina u vetëpërcaktua: vendi iniciator i "Botës Harmonike", vendi i krijimit aktiv i "Botës Harmonike" dhe vendi i kontributit më të madh i "Botës Harmonike".

Tetori i vitit 1935, kur Mao Ce Dun arriti në bazën mbështetëse revolucionare në pjesën veriore të provincës Shansi të Kinës, ishte periudhë me vështirësinë më të madhe të luftës revolucionare të Kinës, edhe ishte natë në pragun e shpërthimit të "Luftës së Dytë Botërore". Në atë kohë, Mao Ce Dun synonte me entuziazëm "Botën Paqësore", dhe në vitet 50 të shekullit të kaluar, ai parashtroi "Teorinë e kontributit të Kinës". Megjithëse ka hyrë në shekullin e 21-të, Kina duhet të japë kontribut relativisht të madh për zhvillimin e njerëzimit.

Në shkurt të vitit 1981, Ten Hsio Pin u vetëpërcaktua si një qytetar i botës. Ai parashtroi qartë: "Kina duhet të nxitë së bashku me popujt e vendeve të ndryshme çështjen e përparimit të njerëzimit". Në atë kohë, Kina sapo filloi reformën dhe hapjen, dhe ishte një vend me popullsi më të madhe të varfër në botë.

Në vitin 2007, Hu Jintao parashtroi më tej në raportin e Kongresit të 17-të të Partisë Komuniste të Kinës: "Kina duhet të kontribut më të madh për qytetërimin e njerëzimit".

Ne jemi të mendimit se shekulli i 21-të domethënë shekulli që Kina duhet të japë kontribut të madh për zhvillimin e njerëzimit. Ç' është kontributi i madh?

1 2
Mrekulli
Komenti im
Forum

Sondazh me dëgjuesit për dy sesionet e vitit 2015 në Kinë

Voto tani, shijo falas më vonë
Artikuj top
Rubrika top
China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China