PËR NE  VEND PUNE
      
cri albanian.cri.cn
Faqja e parë | Lajme | Kina Sot | Fokus ekonomik | Kultura | Kozmopolit | Shëndeti | Fjala në Lajm | Koment për RJK Muzikë | Revista "Ejani"
Kina do të vazhdojë lëshimin e ujit në rrjedhën e Mekongut
2016-04-13 09:48:39 CRI Komenti juaj Printoni

Kina do të vazhdojë lëshimin e ujit në rrjedhën e Mekongut për të lehtësuar gjendjen e thatësirës që ka prekur vendet e tjera përgjatë këtij lumi.

Kryeministri i Kamboxhias, Hun Sen, tha të hënën se vendi i tij po përballej me një gjendje të rëndë thatësire dhe i bëri thirrje Kinës të vazhdojë lëshimin e më shumë uji në rrjedhën e Mekongut.

Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme të Kinës, Lu Kang, përsëriti të martën gatishmërinë e Kinës për të ndihmuar.

"Duke marrë parasysh thatësirë e rëndë në rrjedhën e poshtme të lumit, Kina ka vendosur për të vazhduar lëshimin e ujit duke filluar nga 11 prilli deri në fund të periudhës së me pak ujë. Volumi i ujit që do të lëshohet do të rregullohet në bazë të gjendjes që do të paraqitet në rrjedhën e sipërme si dhe kërkesës së vendeve në nevojë."

Që nag fundi i vitit 2015, për shkak të efektit El Nino, vendet përgjatë rrjedhës së Lancang-Mekongut janë përballur me thatësirë të rëndë, duke ndikuar jetën dhe punën e njerëzve.

Lumi i Mekongut buron nga Kina dhe rrjedh nëpër Mianmar, Laos, Tajlandë, Kamboxhia dhe Vietnam. Në Kinë ai njihet si lumi Lancang. (Leftion Peristeri)

Mrekulli
Komenti im
Forum

Sondazh me dëgjuesit për dy sesionet e vitit 2015 në Kinë

Voto tani, shijo falas më vonë
Artikuj top
Rubrika top
China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China