PËR NE  VEND PUNE
      
cri albanian.cri.cn
Faqja e parë | Lajme | Kina Sot | Fokus ekonomik | Kultura | Kozmopolit | Shëndeti | Fjala në Lajm | Koment për RJK Muzikë | Revista "Ejani"
Xi takohet me presidentet e Koresë së Jugut
2016-04-01 11:44:24 CRI Komenti juaj Printoni

Presidenti i Kinës Xi Jinping u takua të enjten në Uashington me presidenten e Koresë së Jugut. Të dy palët shkëmbyen pikëpamjet mbi çështje të rëndësishme ndërkombëtare e rajonale.

Xi theksoi se Kina vlerëson lart marrëdhënien me Korenë e Jugut dhe e vendos atë në një vend të rëndësishëm të diplomacisë rajonale. Kina mirëpret Korenë e Jugut të marrë pjesë në ndërtimin "Një Brez, një rrugë" dhe të dy palët të shpejtojnë lidhjen e strategjive të zhvillimit, të fokusohen tek zbatimi i marrëveshjes së tregtisë të lirë, të nxisin arritjen e progresit në ndërtimin e parqeve industriale dhe të promovojnë integrimin ekonomik të Azisë lindore.

Presidentja Park tha se Koreja e Jugut dhe Kina ruajnë shkëmbime të ngushta të nivelit të lartë dhe kjo sipas saj është dëshmi e rëndësisë së marrëdhënieve dypalëshe. Koreja e Jugut vlerëson lart marrëdhëniet me Kinën. Në gjendjen e tanishme ndërkombëtare, Koreja e Jugut dhe Kina kanë nevojë të forcojnë bashkëpunimin në shumë fusha dhe të përshpejtojnë zbatimin e marrëveshjes së tregtisë të lirë.

Palët diskutuan gjithashtu edhe mbi situatën e Gadishullit Korean.

Mrekulli
Komenti im
Forum

Sondazh me dëgjuesit për dy sesionet e vitit 2015 në Kinë

Voto tani, shijo falas më vonë
Artikuj top
Rubrika top
China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China