PËR NE  VEND PUNE
      
cri albanian.cri.cn
Faqja e parë | Lajme | Kina Sot | Fokus ekonomik | Kultura | Kozmopolit | Shëndeti | Fjala në Lajm | Koment për RJK Muzikë | Revista "Ejani"
Japoni, miting proteste kundër projektligjit të sigurisë
2015-09-15 09:55:28 CRI Komenti juaj Printoni

Të hënën në mbrëmje, afro 45 mijë japonezë u mblodhën para ndërtesës së parlamentit të Japonisë, për të protestuar kundër projektligjit të sigurisë.

Protestuesit kërkuan largimin nga posti të kryeministrit Shinzo Abe dhe shprehur kundërshtimin e vendosur ndaj miratimit të projektligjit të sigurisë në parlament.

Në protestë morën pjesë edhe disa deputetë të opozitës, të cilët theksuan se projektligji i sigurisë është antikushtetutës dhe se askush nuk ka të drejtë të miratojë një projektligj të tillë.

Pas miratimit të projektligjit në dhomën e ulët, çdo ditë para parlamentit japonez janë zhvilluar protesta kundër këtij projektligji.

Të martën dhe të mërkurën në dhomën e lartë do të zhvillohen seanca dëgjimore lidhur me projektligjin e sigurisë, ndërsa të enjten do të zhvillohet votimi për këtë projektligj. Në rast miratimi pritet që të ketë protesta në përmasa edhe më të mëdha. (Jiang Lei)

Mrekulli
Komenti im
Forum

Sondazh me dëgjuesit për dy sesionet e vitit 2015 në Kinë

Voto tani, shijo falas më vonë
Artikuj top
Rubrika top
China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China