PËR NE  VEND PUNE
      
cri albanian.cri.cn
Faqja e parë | Lajme | Kina Sot | Fokus ekonomik | Kultura | Kozmopolit | Shëndeti | Fjala në Lajm | Koment për RJK Muzikë | Revista "Ejani"
Studimi: 1400 qytete amerikane do të mbulohen nga uji
2013-08-01 19:12:53 CRI Komenti juaj Printoni

Deri në vitin 2100 rreth 1400 qytete amerikane do të mbulohen nga uji nëse nuk merren masa për të reduktuar lëshimin e gazrave të efektit serë, shkroi revista ruse "Nezavisimaya", që i referohej një studimi të Akademisë amerikane të Shkencave.

Studiuesi Ben Strauss thotë se në vitin 2100, për shkak të ndryshimeve klimaterike e veçanërisht ngrohjes globale, niveli i detit do të rritet me 127 cm, duke kërcënuar 1400 qytete amerikane, të cilat rrezikojnë të mbulohen nga uji.

Ai shpreh shqetësimin kryesisht për Floridën dhe Luizianën, ku rreziku për banorët do të jetë më i lartë. (Fang Xiaoyu)

Mrekulli
Komenti im
Forum

Sondazh me dëgjuesit për dy sesionet e vitit 2015 në Kinë

Voto tani, shijo falas më vonë
Artikuj top
Rubrika top
China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China