PËR NE  VEND PUNE
      
cri albanian.cri.cn
Faqja e parë | Lajme | Kina Sot | Fokus ekonomik | Kultura | Kozmopolit | Shëndeti | Fjala në Lajm | Koment për RJK Muzikë | Revista "Ejani"
Anija kozmike Shenzhou Nr.8 kthehet në Tokë të enjten
2011-11-16 20:06:41 cri komenti juaj Printoni

Ashtu siç ishte parashikuar anija kozmike Shenzhou Nr.8 do të kthehet në tokë më 17 nëntor në zonën e parapërcaktuar në kozmodromin e Mongolisë së Brendshme. Korrespondenti i CRI-së, mësoi nga qendra e kontrollit, se çdo gjë është gati në zonën ku anija do të kryejë misionin e uljes. Ndërkohë kushtet meteorologjike do të favorizojnë uljen, njoftojnë autoritetet.

Siç mësohet, për të garantuar trajnimin dhe transportin në kohë të pajisjeve universale për eksperimentet e zhvilluara në bashkëpunim nga shkencëtarët kinezë dhe gjermanë për rritjen e gjallesave biologjike në hapësirë, qendra drejtuese në zonën e pritjes do të shkurtojë kohën për trajtimin e kabinën e anijes.

(Çan Yean)

Mrekulli
Komenti im
Forum

Sondazh me dëgjuesit për dy sesionet e vitit 2015 në Kinë

Voto tani, shijo falas më vonë
Artikuj top
Rubrika top
China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China