PËR NE  VEND PUNE
      
cri albanian.cri.cn
Faqja e parë | Lajme | Kina Sot | Fokus ekonomik | Kultura | Kozmopolit | Shëndeti | Fjala në Lajm | Koment për RJK Muzikë | Revista "Ejani"
Kina, u lëshua anija kozmike Shenzhou nr.8
2011-11-01 05:58:30 cri komenti juaj Printoni

Në orën 5:58 të 1 nëntorit, u lëshua anija kozmike "Shenzhou nr.8" me raketën mbajtëse "Changzheng 2F" në qendrën e lëshimit të sateliteve Jiuquan të Kinës Veriperëndimore.

Misioni kryesor i anijes: bashkimi i parë me laboratorin kozmik "Tiangong nr.1"; testimi i anijes kozmike "Shenzhou" dhe raketës mbajtëse "Changzheng nr.2F"; testimi i modës së punës me bashkimin e objekteve në hapësirë, si dhe zhvillimi i provave shkencore hapësinore. (Jiang Lei)

Mrekulli
Komenti im
Forum

Sondazh me dëgjuesit për dy sesionet e vitit 2015 në Kinë

Voto tani, shijo falas më vonë
Artikuj top
Rubrika top
China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China