PËR NE  VEND PUNE
      
cri albanian.cri.cn
Faqja e parë | Lajme | Kina Sot | Fokus ekonomik | Kultura | Kozmopolit | Shëndeti | Fjala në Lajm | Koment për RJK Muzikë | Revista "Ejani"
Mediet e huaja, vëmendje të veçantë lëshimit të "Tian Gong Nr.1"
2011-09-30 19:28:33 cri komenti juaj Printoni
Laboratori i parë hapësinor i Kinës "Tian Gong Nr.1" u lëshua me sukses më 29 shtator në orën 21 e 16 minuta sipas orës së Pekinit. Mediet e huaja i kanë kushtuar shumë vëmendje këtij lëshimi dhe e cilësuan lëshimin e suksesshëm të "Tian Gong Nr.1" si një super sukses të Kinës.

Agjencia amerikane hapësinore njoftoi se lëshimi i laboratorit të parë hapësinor të Kinës është një ngjarje e rëndësishme dhe bazë e planit të Kinës për eksplorimin e kozmosit.

Analistët australianë thanë se kjo ndihmon në rritjen e krenarisë dhe të besimit të qytetarëve te qeveria në kohë të vështirë. (Du)

Mrekulli
Komenti im
Forum

Sondazh me dëgjuesit për dy sesionet e vitit 2015 në Kinë

Voto tani, shijo falas më vonë
Artikuj top
Rubrika top
China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China