PËR NE  VEND PUNE
      
cri albanian.cri.cn
Faqja e parë | Lajme | Kina Sot | Fokus ekonomik | Kultura | Kozmopolit | Shëndeti | Fjala në Lajm | Koment për RJK Muzikë | Revista "Ejani"
Përgatitjet paraprake për lëshimin në hapësirë të "Tian Gong Nr.1" (5)
2011-09-27 20:24:56 cri komenti juaj Printoni

Para lëshimit të laboratorit hapësinor "Tian Gong Nr. 1", Qendra e Lëshimit të Satelitëve Jiuquan ka bërë në mënyrë të gjithanëshme riparime dhe kontrolle për mjetin kozmik me kozmonautë dhe ka përdorur 117 teknologji të reja për këtë lëshim.

Raketa transportuese "Marshimi i gjatë 2F", e caktuar për lëshimin, është prodhuar kryesisht nga Instituti kinez i Teknologjisë së Raketave Transportuese. Për të plotësuar kërkesën për misionin e bashkimit të mjetit hapësinor "Tian Gong Nr.1" me anijen kozmike "Shenzhou Nr.8", specialistët kanë përdorur 176 teknologji të reja për përsosjen e kësaj rakete.

Në fakt, cdo përparim i Kinës në fushën hapësinore me kozmonautë tregon përparimin e teknologjive të reja të saj. (Du)

Mrekulli
Komenti im
Forum

Sondazh me dëgjuesit për dy sesionet e vitit 2015 në Kinë

Voto tani, shijo falas më vonë
Artikuj top
Rubrika top
China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China