PËR NE  VEND PUNE
      
cri albanian.cri.cn
Faqja e parë | Lajme | Kina Sot | Fokus ekonomik | Kultura | Kozmopolit | Shëndeti | Fjala në Lajm | Koment për RJK Muzikë | Revista "Ejani"
Misioni i laboratorit hapësinor "Tian Gong Nr.1" (3)
2011-09-27 20:25:02 cri komenti juaj Printoni

Tani, fluturimi i mjetit hapësinor me pilot ngarkohet me një mision të rëndësishëm, transferimin e laboratorit hapësinor në kozmos. Kjo do të bëhet për shumë vrojtime shkencore të cilat nuk mund të zhvillohen në tokë. Gjatë viteve '90, qeveria kineze filloi projektin e fluturimit të anijes kozmike dhe përcaktoi strategjinë e zhvillimit të "3 hapave", për të ndërtuar stacionin afatgjatë kozmik. Lëshimi i mjetit hapësinor "Tian Gong Nr.1" do të jetë një proces i rëndësishëm teknologjik në hapin e 2-të. "Tian Gong Nr.1" do të bashkohet me anijen kozmike me kozmonaut, për të zgjidhur problemin e shfrytëzimit të stacionit kozmik të mirëmbajtur me njerëz për periudhën afatshkurtër.

Ky plan-projekt planifikon disa hapa siç janë: lëshimi i anijes kozmike me pilot, krijimi i projektit eksperimental të anijes kozmike me pilot dhe zhvillimi i eksperimenteve në stacionin hapësinor. Hapi i dytë: bashkimi i laboratorit hapësinor me anijen kozmike etj. Hapi i 3-të: krijimi i stacionit hapësinor

Për më shumë se 50 vjet zhvillimi, sektori kinez i fluturimeve kozmike ka pësuar një hov të madh zhvillimi. Deri tani, Kina është bërë një nga 3 vendet e botës që bëjnë më shumë fluturime në kozmos, duke vendosur një bazë të mirë për zhvillimin e fluturimeve kozmike me pilot.

Në të njëjtën kohë, "projekti më i shtrenjtë i njerëzimit", "stacioni kozmik ndërkombëtar" ndodhet në fazë ndërtimi. Në këtë projekt marrin pjesë 16 vende si SHBA-ja, Rusia etj. Prandaj, sektori i fluturimeve kozmike me pilot, në Kinë, duhet të zhvillohet për një periudhë të gjatë. (Shy Guan)

Mrekulli
Komenti im
Forum

Sondazh me dëgjuesit për dy sesionet e vitit 2015 në Kinë

Voto tani, shijo falas më vonë
Artikuj top
Rubrika top
China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China