PËR NE  VEND PUNE
      
cri albanian.cri.cn
Faqja e parë | Lajme | Kina Sot | Fokus ekonomik | Kultura | Kozmopolit | Shëndeti | Fjala në Lajm | Koment për RJK Muzikë | Revista "Ejani"
Vëllimi i ekonomisë kineze, i pari në Azi
2011-04-08 20:24:36 CRI Komenti juaj Printoni

Një raport vjetor për aftësinë konkurruese, që u prezantua për herë të parë në Forumin Aziatik Boao, tregon se vëllimi i përgjithshëm i ekonomisë kineze është i pari në Azi, por raporti nënvizon se edhe zhvillimi shoqëror duhet të ndjekë zhvillimin ekonomik.

Dokumenti e lidh epërsia konkurruese të Kinës, me përmasën e tregut të brendshëm, prodhimin ekonomik, burimet njerëzore dhe aftësisë për novacione. Por, raporti nënvizon se zhvillimi shoqëror është ende mbrapa, duke e krahasuar me zhvillimin ekonomik. Raporti rekomandon zgjidhjen e problemeve në tre fusha. Kështu përmirësim kërkohet për efikasitetin administrimit tregtar të qeverisë, aftësisë për ndërtimin e infrastrukturës dhe nivelit të zhvillimit shoqëror.

Raporti vlerëson edhe aftësinë konkurruese për 35 ekonomi aziatike. Koreja e Jugut, Tajvani i Kinës dhe Japonia zunë tre vendet e para, kurse Kina renditet e njëmbëdhjeta. (Çang Çuo)

Mrekulli
Komenti im
Forum

Voto tani, shijo falas më vonë

Brazili do të jetë qendra e botës për të gjithë adhuruesit e futbollit për 30 ditë. Si mendoni cila skuadër do të fitojë Botërorin 2014?
Pyetësor për dy sesionet vjetore të vitit 2014
Artikuj top
Rubrika top
China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China