PËR NE  VEND PUNE
      
cri albanian.cri.cn
Faqja e parë | Lajme | Kina Sot | Fokus ekonomik | Kultura | Kozmopolit | Shëndeti | Fjala në Lajm | Koment për RJK Muzikë | Revista "Ejani"

Bashkimi i"Tiangong 1" dhe "Shenzhou 8" kurorëzohet me sukses

Laboratori kozmik "Tiangong 1" bashkohet me sukses me anijen kozmike "Shenzhou 8"
Lajme
• Kina: Bashkëpunim ndërkombëtar për fluturimet në hapësirë
• Bashkimi i"Tiangong 1" dhe "Shenzhou 8" kurorëzohet me sukses
• Anija kozmike Shenzhou Nr.8 kthehet në Tokë të enjten
• Kina e hapur për bashkëpunime në hapësirë
• Laboratori kozmik "Tiangong 1" bashkohet me sukses me anijen kozmike "Shenzhou 8"
• Kinë, "Shenzhou Nr.8" u lëshua me sukses
• Kina, u lëshua anija kozmike Shenzhou nr.8
• Kina gati të lëshojë anijen kozmike "Shenzhou Nr 8"
• Kinë, do të lëshohet anija kozmike "Shenzhou Nr.8"
• Kinë: Gati lëshimi i anijes kozmike "SZ-8"
• Kinë, së shpejti lëshimi i anijes kozmike "Shenzhou 8"
• "Tian Gong Nr.1" hyn në orbitën e provës
• Laboratori hapësinor "Tian Gong Nr.1" ndryshon orbitë
• Mediet e huaja, vëmendje të veçantë lëshimit të "Tian Gong Nr.1"
• U lëshua me sukses "Tian Gong Nr.1"

Emri i mjetit kozmik: "Tian Gong Nr.1"
Vendi i prodhimit: Kina
Qëllimi i lëshimit: Laboratori i parë kozmik i Kinës në përgatitje të ndërtimit të stacionit kozmik
Detyrat e lëshimit: Do të bashkohet me anijet kozmike "Shenzhou Nr.8", "Shenzhou Nr.9" e "Shenzhou Nr.10"
Raketa mbajtëse: Raketa "Changzheng Nr.2 F"

Tian Gong Nr.1
 • Ç'është "Tian Gong Nr.1" ---- Jetëgjatësia, struktura dhe ndarja në dy ngjyra (1)
 • "Tian Gong Nr. 1" do të përfundojë katër misione brenda dy viteve (2)
 • Misioni i laboratorit hapësinor "Tian Gong Nr.1" (3)
 • Bashkimi i parë i modulit laboratorik hapësinor "Tian Gong Nr.1" me anijen kozmike "Shenzhou Nr.8" (4)
 • Përgatitjet paraprake për lëshimin në hapësirë të "Tian Gong Nr.1" (5)
 • Kontrolli i mjedisit e sigurimit të jetës në kozmos (6)
 • Foto
  China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
  16A Shijingshan Road, Beijing, China