Irina Karavayeva, trampolinistja ruse që mposhti forcën e rëndesës

2018-11-08 10:00:01 CRI Komenti juaj Printoni

Nga 7 deri në 10 nëntor zhvillohet në Shën-Petërburg të Rusisë Kampionati i 33-të Botëror i Kërcimit në Trampolinë. Kina, ShBA-ja dhe Rusia janë tre pretendentet kryesore për fitimin e medaljeve të arta ekipore dhe individuale. Në emisionin e sotëm do të flasim për një trampoliniste ruse, që quhet nga të tjerët si "Mbretëresha e trampolinës" dhe konsiderohet si një legjendë, sepse ka hequr dorë nga medalja e artë që kishte fituar, pasi e quajti atë fitore të padrejtë. Ajo është fituesja e parë e medaljes së artë olimpike në hedhjen në trampolinë, kur në vitin 2000 ky sport u fut si një disiplinë e re olimpike. Ajo ka fituar edhe 12 herë titullin kampione bote, në garat individuale e ekipore, duke trimfuar tre herë me radhë në konkurrimin individual. Ajo është Irina Karavayeva.

Nëse ke lindur në Krasnodar, në mes të fushave të Kaukazit dhe të Detit të Zi, ëndërrimi është e vetmja mënyrë për t'iu larguar realitetit të ftohtë përreth teje. Nëse një profesion të bën të hidhesh aq lart në qiell sa njerëzit të mendojnë se mund të fluturosh, do të thotë se ke gjetur një mënyrë për të mbajtur entuziazmin e vogëlisë dhe askush nuk mund të të akuzojë se po bën si fëmijë. Ndërsa për Irina Karavayeva-n mund të thuhet se trampolina ishte "dashuri me kërcimin e parë".
 
Fill pas heqjes dorë nga ëndrra për t'u bërë doktoreshë ose veterinere, gjimnastika u bë pasioni i saj që nga fëmijëria. Një shkrirje ideale e vallëzimit dhe cirkut: të kërcesh, të rrotullosh, të arrish në majë, të shikosh botën nga lart poshtë dhe pas një çasti nga poshtë në lart për disa sekonda, të tallesh me forcën e rëndesës para se të ulesh për të marrë vendimin e gjyqtarëve. Disiplina gjimnastikore e kërcimit në trampolinë u bë pjesë e familjes së pesë rrathëve të Lojërave Olimpike vetëm në vitin 2000.

 
Fitore dhe prapë fitore
 
Dhe do të ishte pikërisht Irina Karavayeva ajo që do të shkruante emrin e saj në ar me vendin e parë të arritur në këtë disipline "të sapolindur" olimpike. Por për 25-vjeçaren e atëhershme kjo nuk ishte surprizë, sepse ajo kishte fituar më parë shtatë tituj botërorë dhe tre europianë, pa përmendur triumfet e panumërta në turne të ndryshme ndërkombëtare. Irina e shoqëroi zhvillimin e disiplinës së kërcimit në trampolinë që nga fillimi i viteve '90 deri në mijëvjeçarin e ri. Kërcimi nga trampolina është një sport i vështirë, që kërkon një bashkëpunim të përsosur të muskujve dhe nervave, rezultat i një trupi perfekt për të kryer akrobaci dhe i stërvitjes për orë të panumërta në palestër.
 
Sepse palestra nuk të favorizon: talenti është i domosdoshëm, por jo i mjaftueshëm për të shkëlqyer. Vetëm një çast pushimi dhe rivalët janë të gatshëm të të tejkalojnë, duke e ndryshuar hierarkinë që të ka kushtuar shumë kohë për ta vendosur. Forca e vullnetit e ndihmoi Irinën të fitonte titullin botëror në 1999 në Sun City, pavarësisht nga dhimbjet e shpinës. Por fitorja ishte me kosto të rëndë. Pas këtij kampionati botëror, ajo u shtrua dy muaj në spital për fizioterapi. Megjithatë, sipas saj, gjithçka ia vlejti.
 
Irina Karavayeva e ka mbizotëruar këtë disiplinë me kujdes. Ajo mbante buzëqeshjen para edhe pas garës dhe përjetonte me mjeshtri të panjohurën që gjendej përpara saj: ajo vendosi një rekord botëror me një shkallë vështirësie 15.60.

Irina fitoi Medaljen e Artë në Lojërat Olimpike 2000
Mospranimi i madh
 
Por kryevepra që e bëri emrin e Irinës të njohur edhe përtej disiplinës së saj dhe të bëhej një legjendë nuk ishte fitimi i ndonjë gare, por mosfitimi i saj. Ose më saktë një fitore e hedhur poshtë. Ishte Kampionati Botëror i Kërcimit në Trampolinë që u mbajt në korrik të vitit 2001 në Odensë të Danimarkës. Irina Karavayeva kreu interpretimin e saj, në mënyrë elegante dhe të bukur, por kishte disa pasaktësi. Një gjyqtar futi në kompjuter gabimisht pikët për Irinën, duke i dhënë një vlerësim më të lartë. Sipas rregullores përkatëse, pas daljes së pikëve ato nuk mund të ndryshoheshin. Por Irina vendosi të mos e pranonte medaljen e artë.
 
"Më vjen shumë keq për gabimin e gjyqtarëve në kampionatin botëror në Danimarkë. Mendoj se ai gabim duhet ndrequr dhe vendosa t'ia jap medaljen e artë mikeshës sime Ana Dogonadze nga Gjermania, në përputhje me frymën e miqësisë dhe të lojës së ndershme, " tha Irina. Në fund, asaj i dhanë medaljen e argjendtë.
 
Ashtu si dy vajza të vogla shkëmbejnë kukullat, dy kampionet shkëmbyen medaljet. Karavayeva dëgjoi gjithashtu himnin kombëtar gjerman dhe në ceremoni e përqafoi mikeshën dhe rivalen e vet. Për këtë vendim presidenti i Komitetit Olimpik Ndërkombëtar Jacques Rogg i dha Irina Karavayeva-s Çmimin Ndërkombëtar të Lojës së Ndershme, për shpirtin dhe veprimin e saj që kalonte përtej pikëve të garës.

Irina Karavayeva me Ana Dogonadza

Mrekulli
Lajmet Kryesore