Video - Makaoja, aty ku kultura lindore ndërthuret me atë perëndimore

2019-12-20 17:02:44 CRI Komenti juaj Printoni

Më 20 dhjetor të këtij viti është 20-vjetori i kthimit të Makaos në atdhe. Makaoja gjendet në bregun perëndimor të Deltës së Lumit Zhujiang (Lumi i Perlave) dhe përbëhet nga gadishulli i Makaos dhe dy ishuj: Ilha da Taipa dhe Coloane. Në veri, Makaoja lidhet me qytetin Zhuhai të provincës Guangdong dhe në lindje, përballë në bregun tjetër është Hong-Kongu.

Emri "Makao" vjen nga perëndesha e detit Matsu, që është shumë e përhapur në krahinat juglindore bregdetare të Kinës. Në vitin 1553, portugezët fituan të drejtën e banimit në Makao nga qeveria vendore e Guangdong-ut gjatë dinastisë Ming, duke u bërë kështu europianët që hynë më herët në Kinë.

Në vitin 1986, qeveria kineze dhe qeveria portugeze filluan bisedimet për çështjen e kthimit në atdhe të Makaos. Sipas marrëveshjes, më 20 dhjetor të vitit 1999, Makaoja u kthye në gjirin e atdheut dhe Kina rifilloi ushtrimin e sovranitetit mbi Makaon.

Mrekulli
Lajmet Kryesore