Lufta ndaj terrorizmit në Xinjiang——Rruga drejt ekstremizmit

2019-12-11 17:21:14 CRI Komenti juaj Printoni

Në vitin 2013, një makinë SUV u përplas me një barrikadë në sheshin "Tiananmen" të Pekinit, duke shkaktuar dy të vrarë dhe 40 të plagosur. Tre autorët e sulmit ishin betuar për të ashtuquajturin "xhihad" në kodrat e qytetit të lulëzuar Urumqi në Rajonin Autonom të Xinjiang-Ujgurit të Kinës.

Mrekulli
Lajmet Kryesore