Video - 70 vjet - Hekurudhat kineze

2019-09-24 14:10:14 CRI Komenti juaj Printoni

A mund të kthehesh me tren nga një vend mijëra kilometra larg brenda vetëm një dite? Kjo është e mundur në Kinë! Nga trenat e vjetër lokalë deri tek trenat e sotëm me shpejtësi të lartë, zhvillimi i shpejtë i hekurudhës kineze i ka lejuar popullit kinez të dëshmojë përparimin dhe ngritjen e vendit. Me 350 km në orë, treni me shpejtësi të lartë "Fuxing" i tregon "shpejtësinë e Kinës" botës. Duke lidhur 53 qytete kineze dhe 45 qytete në 15 vende evropiane, trenat e mallrave Kinë - Evropë kanë hyrë në skenën botërore. Cilat janë sukseset e jashtëzakonshme të hekurudhës kineze? Gjejeni përgjigjen në videon "Këtu është Kina moderne - Hekurudhat kineze", që do të publikojmë me rastin e festimit të 70-vjetorit të themelimit të Republikës Popullore të Kinës. Na ndiqni!
Mrekulli
Lajmet Kryesore