Hapet në Kinën Veriperëndimore festivali i turizmit dhe kulturës Hanfu

2019-08-07 17:10:05 CRI Komenti juaj Printoni

Festivali i dytë i turizmit dhe kulturës Hanfu u hap në Jiayuguan të provincës Gansu të martën.

Mjëra njerëz të veshur me veshje tradicionale kineze Hanfu, morën pjesë një paradë në Jiayuguan, kalaja antike më perëndimore e Murit të Madh të Kinës.

Gjatë veprimtarisë u vendos një rekord botëror: mbi 600 veta luajtën me veglën muzikore tradicionale kineze, guzheng, në sheshin "Yanwu", vendi ku ushtarët praktikonin artet marciale në kohët e lashta.

Gjatë festivalit, turistët mund të shohin shfaqje muzikore dhe të shijojnë kulturën tradicionale të Kinës. (Fang Xiaoyu)

Mrekulli
Lajmet Kryesore