Festat e BRICS-it, aty ku "çmenden" miliona njerëz!

2017-09-07 15:29:10 CRI Komenti juaj Printoni

Në shumë vende të botës, zhvillohen festa të ndryshme në periudha të ndryshme të vitit, por disa nga festat e permasave gjigante ndodhin në vendet e BRICS-it që janë Brazili, Rusia, India, Kina dhe Afrika e Jugut.

Kina

Festa e Pranverës në Kinë festohet në muajin janar ose shkurt. Sipas traditës kineze e kuqja është ngjyra e fatit të mirë, ndaj kjo ngjyrë përdoret shpesh për dekorimet e vitit të ri. Edhe numri 8 simbolizon fatin e mirë dhe pasurinë, pasi fjala 8 në kinezisht rimon me fatin e mirë dhe mirëqenien.

E kuqja është ngjyra më e përhapur gjatë Festës së Pranverës dhe gjithashtu më e preferuar nga njerëzit. Ajo simbolizon gëzim, mirësi dhe shpresë për të ardhmen.

Kur bën dekorimin e shtëpisë për festë duhet të vendosësh letra të kuqe të prera në forma të ndryshme nëpër xhamat e dritareve. Subjekte të këtyre letrave të prera shpesh janë figura të mitologjisë kineze apo të jetës rurale. Vendosja e tyre bëhet në drejtim të jugut dhe të veriut.

Shumë vende kanë festat e tyre tradicionale dhe sigurisht Kina, ky vend i madh, me një histori të gjatë e traditë të pasur, nuk bën përjashtim. Ushqimi luan një rol shumë të rëndësishëm në të gjitha festat në Kinë. E çfarë mënyre më të mirë për të kremtuar festat mund të ketë sesa t'i shoqërosh ato me gatime të shijshme karakteristike. Feneri i kuq është zbukurimi më i përhapur gjatë Festës së Pranverës. Fenerët e kanë skeletin me rripa bambuje ose druri dhe mbulohen me vello të kuqe. Feneri i madh ka një diametër prej disa metrash.

Në vigjiljen e festës, çdo familje var fenerë të kuq dhe ngjit zbukurime në dyer e dritare. Ndërsa e gjithë familja gëzon së bashku darkën e vigjiljes. Natën e kësaj dite, njerëzit ndezin edhe fishekzjarrë. Në veri të Kinës në vigjilje është zakon ngrënia e "jiaozi" apo "damplings" ushqim tradicional kinez. Ndërsa në jug viti i ri pritet me ushqime orizi. Në tempujt budistë ndërkohë, bien kambanat. Besimtarët budistë besojnë se tingujt e kambanave do të heqin vuajtjet dhe do të sjellin fat në vitin e ri.

Disa nga ushqimet gjatë kësaj feste janë Jiaozi-të(ravioli kineze), sepse në kinezishte shqiptimi i fjalës "jiaozi" është i ngjashëm me atë të shprehjes "i jap lamtumirën së vjetrës dhe sjell të renë". Jiaozi-të bëhen me peta të vogla të mbështjella, të mbushura me mish ose perime. Ato përgatiten gjithmonë para mesnatës dhe hahen gjatë orës së fundit të vitit të vjetër dhe orës së parë të Vitit të Ri kinez. Ndonjëherë brenda jiaozi-ve futet futet një monedhë një juan, ose pesëdhjetë a dhjetë qindarka, si shenjë e fatit të mirë dhe begatisë në Vitin e Ri për ata që i hanë ato.

Një tjetër ushqim është keku i orizit

Kina e Jugut prodhon oriz, kështu që tradicionalisht banorët e saj hanë niangao (kekë prej orizi) për të festuar Vitin e Ri, për shkak se në gjuhën kineze niangao ka shqiptim të njëjtë me fjalën që do të thotë "nivel më i lartë jetese". Niangao­-t bëhen me pluhur orizi ngjitës dhe mund të gatuhen duke i skuqur, me tiganisje të shpejtë, duke i zier apo me zierje me avull. Ngrënë e niangao-ve po bëhet tashmë e përhapur edhe në veri të Kinës gjatë Festës së Pranverës.

Peshku është një përbërës i rëndësishëm në tryezat e qindra mijë familjeve kineze në prag të Festës së Pranverës. Peshku shqiptohet "yu" në kinezishte, ngjashëm me fjalën për "tepricë", duke shënuar kështu të pasurit më shumë se vetëm për nevojat themelore për atë vit. Peshku është gjithashtu ndër dhuratat për miqtë dhe të afërmit gjatë Vitit të Ri kinez. Disa në Kinën Jugore hanë vetëm pjesën e mesme të peshkut në darkën e Vitit të Ri, duke e lënë kokën dhe bishtin për të nesërmen, duke simbolizuar plotësinë. Ndërkohë, është veçanërisht e rëndësishme që, kur peshku vendoset në tryezë, drejtimi i kokës duhet të jetë nga ana e më të moshuarve, në shenjë respekti.

"Rrotullat e pranverës kanë një histori të gjatë në Kinë. Që në dinastinë Jin Lindore (316-420), njerëzit hanin ''Pjatën e pranverës", një pjatë me kekë të hollë në qendër dhe perime të gjelbra rreth tyre, në ditën e parës të pranverës çdo vit. Me zhvillimin e mënyrave të gatimit, "Ëmbëlsirat e pranverës" kanë evoluar në "Rrotullat e pranverës" të tanishme plot bukuri, të bëra me mbështjellëse të holla mielli me mbushje të ndryshme, të ëmbla ose të kripura, me mish ose perime.

Karnavalet e RIO-s në Brazil

Karnavalet e Rios janë ndёr mё të famshmet nё Planet ku numёrohen gati 2 milionё pjesёmarrёs çdo vit.

Çdo lagje sfilon, duke paraqitur njё temё tё veçantё tё shoqёruar me muzikё dhe me kёrcime. Çdo vit mё shumё se 100 lagje, marrin pjesё nё Karnavalet e qytetit.

Asnjë vizitë në Rio nuk mund të quhet e përfunduar pa përjetuar dhe ritmin e shfaqjeve shumëngjyrëshe të sambës.

Mbrëmja mund të shijohet tek Platforma Show ku ju do të argëtoheni nga balerinë dhe muzikantë të shkëlqyer, me mundësinë e shijimit të një banketi brazilian.

Karnavalet u paraqitën në Rio nga portugezët rreth vitit 1850. Karnavalet në fillim

nuk njiheshin nga qeveria braziliane. Pjesëmarrësit luanin në rrugë duke i hedhur njëri tjetrit ujë, baltë dhe ushqim, por tani ato kanë marrë përmasa gjigante.

India—"Festivali i ngjyrave"

Holi është një festival Hindu që shënon ardhjen e pranverës. I njohur gjerësisht si Festivali i Ngjyrave, zhvillohet gjatë dy ditëve dhe është një festë e pjellorisë, e ngjyrave dhe e dashurisë por mbi të gjitha është triumfi i së mirës kundrejt së keqes. Ajo festohet në Indi dhe në Nepal, ku nga e gjithë bota bshkohet në këto dy vende. Ajo është e lidhur shpesh me pluhurat me ngjyrë që përfundojnë në veshjen e njerëzve.

Por kjo është vetëm një pjesë e Holi, e cila është e ndarë në dy ngjarje: Holika Dahan dhe Rangwali Holi. Holika Dahan ndodh një natë më parë se Rangwali Holi. Të nesërmen në mëngjes, njerëzit mblidhen në hapësira publike dhe marrin pjesë në Rangwali Holi. Kjo është një çështje e rreptë, ku njerëzit ndjekin njëri-tjetrin rreth e rrotull, duke hedhur ca grushte pluhura me ngjyra (i njohur si gulal) njëri me tjetrin.

Kur është Holi?

Koha e Holi është e sinkronizuar me hënën, që do të thotë se datat e çdo feste ndryshon nga viti në vit. Këtë vit Rangwali Holi do të mbahet më 24 mars, ndërsa festa e Holika Dahan do të digjet një mbrëmje më parë.

Pse festohet?

Në skemën e festimeve hindu,është pjesë e traditës dhe Holi është relativisht sekulare. Ajo bazohet në mitologjitë e ndryshme. Së pari dhe më kryesorja është djegia e djallit Holika, por ajo gjithashtu tërheqet nga legjenda e Radha Krishna.

Ajo tha se është dashuruar dhe feston Holi në këtë traditë, duke ngjyrosur fytyrat e tyre në të njëjtë ngjyrë gjatë festimeve. Megjithatë, Holi është parë kryesisht si një kohë për njerëzit për të marrë së bashku dhe të gëzojnë veten. Kjo është një kohë kur njerëzit mund të marrë së bashku pa ndonjë shqetësim për kastën fetare apo etnike.

Sigurisht komunitete të caktuara dhe rajonet që marrin elementet e tij fetare më seriozisht se të tjerët. Në rajonin Braj të Indisë, festimet zgjasin për 16 ditë.

Rusia

Maslenitsa është një festë popullore në Rusi dhe quhet ndryshe edhe si java e krepave dhe festohet një javë para Pashkëve.

Kjo festë u mundëson moskovitëve të festojnë fundin e dimrit në mes të muajit shkurt. Festimet kryesore organizohen në sheshet Tverskaya, Manezh dhe në Rrugën Novy Arba.

Sheshi Tverskaya bëhet simbol i përcjelljes së dimrit dhe i mikpritjes së pranverës. Së bashku me dekoracionet tradicionale Maslenitsa, stendat do t'u ofrojnë moskovitëve shancin për të bërë dordolecë prej kashte, të marrin pjesë në klasa gatimi, të mësojnë rreth traditave Maslenitsa-ve ruse dhe të luajnë lojën popullore "Zgjo Ariun."

Gjatë kësaj dite të rinjtë dhe fëmijët argëtohen përmes lojërave të ndryshme. Gjatë këtyre lojërave, fëmijët duhet të godasin një kolobok me një fshesë.

Në Parkun Novopushkinsky fëmijët dhe të rritur mësojnë si të përgatisin krepa dhe të bëjnë përgatitje për mbushje me djathë.

Më poshtë bulevardit, në afërsi të monumentit të Yesenin-it, garat e djathit mbahen çdo ditë, gjatë të cilave rrokullisen rrota djathi 1.5 metra të gjera. Për fëmijët, ka dhe klasa për të pikturuar kukullat Dymkovo.

Afrika e Jugut

"Njeriu i zjarrtë" në Karoo. Gjatë kësaj feste mblidhen mijëra vetë me kostume sipas dëshirës.Në të ka edhe monumente masive të bëra nga dora e njeriut, punime artistike e deri tek pikturim i trupit. I gjithë festivali duket si një botë përrallash në rajonin Karoo të Northern Cape Town, në Afrikën e Jugut.

Mrekulli