Numrat e mallkuar

2017-07-06 14:18:57 CRI Komenti juaj Printoni

 

I konsideruar i pafat. 13-ta, numri i cili është në qendër të shumë supersticioneve dhe teorive lidhur me atë çfarë simbolizon.

Disa njerëz e kanë simbol të gezimit dhe lumturisë, ndërsa për të tjerë simbolizon frikën. Po ashtu numri 13 rrethon botën fetare, historike apo matematikore duke mbartur kuptime sa të ngjashme ashtu edhe të kundërta. Një legjendë e hershme që rrethon origjinen e frikës ka të bëjë me një prej dokumentave ligjore më të vjetër të botës, Kodi i Hamurabit, që thuhet se ka fshirë një ligj të 13 nga lista e rregullave të tij.

Në realitet, ky nuk ishte asgjë më shumë se sa një gabim klerik i bërë nga një prej përkthyesve më të hershëm të dokumentit, i cili nuk arriti të përfshijë një rresht teksti, në fakt kodi nuk u vë fare numra ligjeve të tij. Matematicientët dhe shkencëtarët ndërkohë, vënë theksin në dominimin e numrit 12, shpesh herë i konsideruar "numri i përsosur", në botën e lashtë. Sumerianet e lashtë zhvillonin një sistem numerik të bazuar në perdorimin e 12-ës, që edhe sot e kësaj dite vlen në matjen e kohes.

Shumica e kalendareve kanë 12 muaj. Një ditë e vetme përbehët nga dy gjysmë dita 12 orëshe. Duke qenë se vinte menjëherë pas numrit të "persosur", i gjori 13 ishte i destinuar të dukej i pafat dhe i pazakontë. Kjo frikë nga e panjohura duket se shkonte në favor të përhapjes së teorive të tjera duke marrë një konotacion pafatësie.

13 e premtja e zezë

Zanafilla e paragjykimit mund të vije nga një legjendë nordike. Të premten ishte emri i Frigga-së, perëndeshë e dashurisë dhe pjellshmërisë. Kur nordiket dhe fiset gjermanike janë konvertuar në krishterimin, Frigga është mallkuar dhe dërgohet në një mal dhe duke u konsideruar si një shtrige.

Analiza nga shkenca

Frika nga numri 13 është një dukuri e analizuar edhe në psikoanalizë. Në këtë fushë njihet me emrin Triskaideka-fobia dhe përkufizohet si fobi specifike, e pabazë, që karakterizohet nga frika e të këqijave të mundshme që lidhen me numrin 13. Pavarësisht nga rrethanat, apo niveli kulturor, triskaidekafobia ka marrë permasat e një besëtytnie që ka shtrirje të vjetër e të gjerë. Sa për kuriozitet, të gjitha kompanitë ajrore të udhëtimit në avionet e tyre e kanë hequr numrin 13 nga rreshtat ose numrat e vendeve për udhëtarët. Por nuk është vetëm numri 13, numër i cilësuar si "numër tersi". Shumë numra janë shmangur, evituar dhe janë cilësuar si numra pafat për shkak të aksidenteve e fatkeqësive më të mëdha.

Numri 39

Supozuar si "mallkimi i 39", numri 39 është shmangur në Afganistan, kryesisht në kryeqytetin e tij, Kabul. Sipas besimit, disa tutore prostitutash dikur mbanin në pronësi një makinë me numrin 39"39" në targe dhe shtëpia publike kishte adresen "39". Ka edhe spekulime se urrejtja e numrit është për shkak të një forme të vjetër të llogaritjes e quajtur Abjad. Afganet kanë shmangur numrin në targat e tyre te automjetit, numrin e telefonit dhe adresat e shtëpive.

Një makinë që normalisht shitet për 12,000 $ për shembull, mund të shitet për 7000 $ për shkak se ka numrin 39 në targat e saj. Njerëzit qe kanë "39" në targat e tyre, kanë arritur deri në atë pikë sa kanë manipuluar numrin duke e bërë atë të duket si 38. Personat me numër 39 në telefonin e tyre zakonisht bëjnë telefonata me numër të fshehtë. Disa njerëz që disponojne numrin 39 në numrin e tel të tyre kanë marrë telefonata nga persona që kërkojnë prostituta. Njerëzit të cilët janë të moshës 39-vjeçare gjithashtu e shmangin këtë numër duke thënë se janë 40.

Numri 11

Falë sistemit numerik është e mundur që ne të perballemi me datat dhe kohën që përbëhen nga një shifer të vetme 11/11/11 dhe 11:11. 11. Ky fakt nuk ka rëndësi, por që nuk mund t'i ndalë njerezit të jenë supersticiozë. Kjo dukuri ishte subjekt i filmit 11/11/11, lëshuar me 11 nentor, 2011. Teoricienet e konspiracionit gjithashtu përdorin numrin 11 në faktet rreth vrasjes së Kenedit ose sulmeve të 11 shtatorit. Kullat binjake të Qendrës Botërore të Tregtisë qëndronin pranë njëra-tjetrës, duke formuar një numër gjigant 11. Ngjarja ndodhi në 11 shtator, ku shtator është muaji i nëntë. Kështu 9 + 1 + 1 jep 11.

11 shtator ishte dita e 254 e vitit 2001, dhe 2 + 5 + 4 gjithashtu është e barabartë me 11. Aeroplani i parë qe u perplas në kullat ishte fluturimi 11. Fluturimi 11 kishte 11 pjesëtarë të ekuipazhit dhe 92 pasagjere dhe 9 + 2 gjithashtu jep 11. Neë York City dhe Afganistani kanë 11 shkronja secili.

Numri 17

Në Itali, 17 është një numër i pafat. Ky numër simbolizon vdekjen sepse është shkruar si "XVII" në numrat romak, dhe "XVII" mund te riorganizohet për të formuar "VIXI", që do të thotë "Kam jetuar". "VIXI" është shpesh i shkruar mbi varret romake. Ai gjithashtu mund të shihet si i pafat per shkak të përmbytjes së madhe biblike e cila filloi më 17. Në "la smorfia", një sistem numerik i përdorur për të interpretuar ëndrrat, 17 do të thotë fatkeqësi. Disa hotele nuk kanë asnjë dhomë me numrin 17, dhe disa aeroplanë Alitalia nuk kanë asnjë rresht numrash me 17. Kur dita 17 e muajit bie të premten, ajo konsiderohet ditë e pa fat. Kur 17 nëntori (dite e cila gjithashtu përmban Ditën e vdekur) bie e premte, tërë muaji është quajtur Muaji i vdekur.

Numri 250

Në Kinë, numri 250 konsiderohet një fyerje. Në gjuhen mandarine, lexohet "er bai wu" që do të thotë "budalla". Përdorimi i numrit si një fyerje mund të ketë origjinen nga lashtësia kineze. Në atë kohë, kur monedhat e bakrit ishin ende në përdorim, monedha 1000 përdorej për matje standarde, ndërsa çereku i saj (250) konsiderohej si diçka e rëndë inferiore.

Numri 111

Ne kriketin australian, numri 111 është parë si një numër i pafat i lojës në përgjithësi. Ai është quajtur Nelson, nga admirali i famshëm i Anglisë, Horatio Nelson. Është besuar si një numër që përfaqëson tre prej pjesëve të trupit të tij të tij të humbura, një sy, krahun dhe këmbën. Në realitet, Nelson kishte dy këmbët në mënyrë të përkryer, kështu që kjo histori nuk ka shumë kuptim. Disa thonë se numri paraqet tri fitore të mëdha detare të Nelson në Kopenhagen, Nil, dhe Trafalgar, ndërsa të tjerë besojnë se 111 është konsideruar thjesht i pafat sepse i ngjan një sporteli të zbrazet.

Një bestytni thotë se nëse një skuader ka shënuar 111 pikë, të gjithë lojtarët duhet të ngrenë një këmbë në ajër. Përndryshe, ata do të humbasin topin e ardhshëm. Afrika e Jugut dhe Australia luajtën një ndeshje më 11 nëntor, 2011. Saktësisht në ora 11:11, Afrikës së Jugut iu nevojitën 111 pikë për të fituar. Tifozëve iu tha të ngrejnë një këmbë për një minutë të plotë, e kjo mesa duket funksionoi: Afrika e Jugut fitoi ndeshjen.

Numrat 26 dhe 8

Numrat 26 dhe 8 janë parë si jo fatsjellës në Indi. Termeti Gujarat, 26 dhe 8 që vrau 20.00 0persona, ndodhi në 26 në janar 2004. Tsunami i Oqeanit Indian, i cili vrau 230.000 persona në mbarë botën, ka ndodhur në 26 dhjetor. Disa bomba shpërthyen në qytetin verilindor të Guuahati të Indisë me 26 maj 2007. Shpërthimet me bomba në Ahmedabad ndodhën më 26 korrik. Kjo u pasua nga sulmet terroriste të Mumbait ndodhën më 26 nentor. Shuma e 2 dhe 6 është 8, numër ky i cili besohet të shkaktojë shkatërrim, vështirësi, dhe fat të keq. Numerologët këshillojnë se martesat dhe ceremonitë e tjera nuk duhet të kryhet në ditën e tetë të çdo muaji.

Numri 191

Edhe pse të gjitha lidhjet ndërmjet numrave dhe fatkeqësive ndoshta janë të gabuara, ata përsëri mund të jenë drithërues. Që nga viti 1960, pesë avionë me numër fluturimi 191 janë rrëzuar. 191 . Përplasja vdekjeprurëse në Shtetet e Bashkuara në vitin 1979 përfshiu "American Airlines" në "Fluturimin 191", e cila u rrëzua në aeroportin O'Hare të Çikagos, duke vrarë 273 njerëz. Në vitin 1967, fluturimi eksperimental "X-15 191" u rrëzua duke lënë të vdekur pilotin. Air Flight 191 u rrëzua në Aeroportin Mercedita, Porto Riko në vitin 1972. Delta "Airlines Flight 191" u rrëzua në Aeroportin e Dallas-Fort Ëorth. Në 1985 ku 137 njerëz vdiqen. Në 2012, një "JetBlue Airëays Flight 191" bëri një ulje emergjente në Teksas,pasi piloti nuk u ndie mirë. Fluturimet me numrin "191" nuk janë më në perdorim nga "Delta" dhe "American Airlines".

Mrekulli
Lajmet Kryesore