Shqipëri, konfirmohen rastet e para me koronavirus

2020-03-09 14:59:41 CRI Komenti juaj Printoni

Ministria shqiptare e Shëndetësisë ka konfirmuar dy rastet e para me koronavirus në vend.

Sipas komunikatës së publikuar të hënën nga kjo ministri, gjendja e dy të prekurve, babë e bir, është e stabilizuar dhe ata po mjekohen në spitalin infektiv.

Të infektuarit nga koronavirusi, 54 dhe 28 vjeç, po udhëtonin në rrugë tokësore nga qyteti italiani Firences për në Tiranë.

Strukturat e shëndetit publik po kryejnë hetimin epidemiologjik dhe marrjen e mostrave të kontakteve të dy të prekurve.

Ministria ka kërkuar përsëri nga qytetarët të ruajnë qetësinë dhe të respektojnë rregullat e higjienës. (Artan Goga)

Mrekulli
Lajmet Kryesore