Berlin, kryediplomati kinez bën thirrje për përpjekje të bashkërenduara antivirus

2020-02-14 19:56:36 CRI Komenti juaj Printoni

Ministri i Jashtëm Wang Yi bëri thirrje për një reagim të bashkërenduar ndërkombëtar, si dhe mirëkuptim, besim dhe mbështetje të ndërsjellë përtej kufijve në luftën kundër koronavirusit novel.

Ai e tha këtë në Gjermani ku do të marrë pjesë në një forum sigurie dhe raundin e 5-të të dialogut strategjik Kinë-Gjermani mbi diplomacinë dhe sigurinë.

Më herët, ministri u takua me kancelaren gjermane Angela Merkel.

Ai gjithashtu tha se këtë vit Kina dhe BE-ja po synojnë të arrijnë një marrëveshje dypalëshe investimesh. (Albana)

Mrekulli
Lajmet Kryesore