Spanjë, shpërthimi masiv shkakton emergjencë kimike

2020-01-15 11:03:54 CRI Komenti juaj Printoni

Të paktën një person humbi jetën dhe disa të tjerë u lënduan si pasojë e një shpërthimi në një fabrikë kimike në një qytet në verilindje të Spanjës me 800 mijë banorë. Shkaqet e këtij shpërthimi nuk dihen ende.

Autoritetet kanë udhëzuar banorët të mos dalin nga banesat dhe të mbyllin të gjitha dritaret. Rrugët për në fabrikë janë mbyllur dhe ka gjithashtu ndërprerje edhe të sistemit hekurudhor. Sipas shërbimeve të emergjencave, bilanci i viktimave mund të rritet. (Li Huailiang/Albana)

Mrekulli
Lajmet Kryesore