Sizmologu Duni: Nuk ka rrezik për cunam, alarme false

2019-11-29 09:29:12 CRI Komenti juaj Printoni

Sizmologu LLambo Duni deklaron se Durrësi nuk rrezikohet nga cunami, duke theksuar se lajmet të cilat qarkullojnë së fundmi janë false.

Sizmologu Duni pohoi se alarmi për cunam rezultoi falas. Ai theksoi se tërmeti i së martës me magnitudë 6.3 të shkallës rihter, nuk e ka fuqinë që të shkaktojë një dukuri të tillë si cunami.

"Të dhënat tona shpërndahen në kohë reale në të gjitha qendrat, në Amerikë dhe Europë. Ne kemi lidhje në kohë reale me këto vende, për të përcaktuar cunamet, nëse ato mund të gjenerohen në vendin tonë, mund të përdoren. Ata nxjerrin alarmin, që këto kanë nevojë të rishikohen. Jo çdo alarm që jepet është i vlefshëm. Në rastin tonë nuk ishte i vlefshëm pasi madhësia 6.3 nuk është e atij niveli që të gjenerojë cunamet. Epiqendra e tërmetit nuk ka qenë në mes të Adriatikut, po në bregdetin shqiptar, ku nuk ka kolonë ujë. Është e pamundur që ky tërmet të shkaktojë cunam. Vatra e tërmetit ka qenë e thellë. Nuk ka pasur çarje që të ngrihet toka", tha Duni. (ATSH)

Mrekulli
Lajmet Kryesore