Tre shkencëtarë ndajnë çmimin "Nobel" në kimi 2019

2019-10-10 15:43:10 CRI Komenti juaj Printoni

 

Tre shkencëtarë kanë fituar çmimin "Nobel" në kimi për vitin 2019.

"Akademia Mbretërore Suedeze e Shkencave ka vendosur sot t'u japë Çmimin 'Nobel' në Kimi 2019 John B. Goodenough-it, M. Stanley Whitingham-it dhe Akira Yoshino-s, për krijimin e baterive litium-jon."

Në deklaratë, Komiteti tha se bateria litium-jon ka revolucionuar jetën e njerëzve dhe fituesit "hodhën themelet e një shoqërie jokabllore dhe pa karburant fosil." (Çang Çuo)

Mrekulli
Lajmet Kryesore