"Huawei" merr mbështetje nga furnizuesit globalë

2019-05-24 10:43:31 CRI Komenti juaj Printoni

Kompania kineze e telekomunikacionit "Huawei" po merr mbështetje nga furnizues dhe klientë kryesorë, pasi qeveria e ShBA-së njoftoi kufizimet ndaj kësaj kompanie.

Gjiganti japonez i pajisjeve elektronike "Panasonic" thotë se do të vazhdojë t'i ofrojë "Huawei"-t përbërës.

Kompania tajvaneze "TSMC", prodhuesja më e madhe e mikroçipave, ka shpallur se dërgesat e saj nuk do të ndikohen nga ndalimi i ShBA-së.

Operatori britanik i telekomunikacionit "EE" deklaroi gjithashtu se rrjeti i saj 5G do të mbështetet te pajisjet e prodhuara nga "Huawei". (Li Huailiang)

Mrekulli
Lajmet Kryesore