Xi Jinping-u viziton përsëri Zonën e Re Xiongan

2019-01-17 10:41:40 CRI Komenti juaj Printoni

Të mërkurën, presidenti kinez Xi Jinping vizitoi Zonën e Re Xiongan në provincën Hebei.

Ai u njoh me planin e përgjithshëm, politikat dhe procesin e ndërtimit të kësaj zone të re në nivel kombëtar.

Inspektimi bëhet dy vjet pas vizitës së parë të presidentit Xi në Xiongan, që është projektuar për t'i shërbyer zhvillimit të rajonit Pekin-Tianjin-Hebei.

Zona e Re Xiongan gjendet 100 kilometra në jugperëndim të Pekinit dhe u themelua në prill 2017. Një nga detyrat e saj është të shërbejë për vendosjen e zyrave të disa ndërmarrjeve shtetërore, agjencive qeveritare dhe institucioneve kërkimore që gjenden tani në Pekin. (Fani)

Mrekulli
Lajmet Kryesore