Kina zhvillon raketë dhe anije kozmike të brez të ri me astronautë

2018-11-07 11:20:08 CRI Komenti juaj Printoni

Kina po zhvillon një raketë dhe anije kozmike të brez të ri me astronautë për zbulime në Hënë.

Raketa do të përdoret për fluturimin rreth Hënës gjatë misioneve hënore të astronautëve.

Raketa do të ndihmojë gjithashtu astronautët të ndërtojnë një bazë në Hënë në të ardhmen.

Raketa bartëse "Marshimi i madh 9" pritet të ketë një kapacitet prej 25 tonësh për trajektoret hënore dhe një ngarkesë prej 70 tonësh në orbitën e ulët të Tokës.

Anija kozmike e re me astronautë, me gjatësi prej 9 metrash dhe peshë maksimale të lëshimit prej 23 tonëve, do të ketë një kabinë për rikthim dhe një kabinë shërbimi. (Li Huailiang)

Mrekulli
Lajmet Kryesore