Kina i kundërpërgjigjet me të njëjtën monedhë vendimit të ShBA-së

2018-08-09 11:11:31 CRI Komenti juaj Printoni

Në kundërpërgjigje të vendimit të ShBA-së për shtimin që nga 23 gushti në 25% të tarifave për produktet që importon nga Kina me vlerë 16 miliardë dollarë.

Për këtë, zëdhënësi i Ministrisë së Tregtisë së Kinës tha të mërkurën se vendimi i ShBA-së shkeli përsëri ligjin ndërkombëtar dhe se kjo praktikë është tepër e paarsyeshme. Për të mbrojtur të drejtat dhe interesat legjitime të vendit dhe sistemin e tregtisë shumëpalëshe, Kina duhej të merrte masën e nevojshme dhe të vendoste një tarifë 25% mbi importet amerikane prej rreth 16 miliardë dollarë dhe do ta zbatojë atë paralelisht me ShBA-në.(Zhan Dian/Albana)

Mrekulli
Lajmet Kryesore