Kina lëshon dy satelitë "Beidou-3" të lundrimit hapësinor

2018-01-12 20:33:04 CRI Komenti juaj Printoni
Kina lëshoi me një raketë bartëse dy satelitë "Beidou-3" në hapësirë, të parët për këtë vit, ​​për të mbështetur rrjetin e saj global të lundrimit dhe pozicionimit.

Sivjet, Kina planifikon të lëshojë 18 satelitë "Beidou-3", për të zgjeruar shërbimin e lundrimit hapësinor në vendet përgjatë "Një brez, një rrugë".

Kina lëshoi nëntorin e kaluar dy satelitët e parë "Beibou-3" në hapësirë. (Albana)

Mrekulli
Lajmet Kryesore