Britania mbështet ndërtimin e përmendores së punëtorëve kinezë

2017-12-08 09:37:43 CRI Komenti juaj Printoni

Një zyrtar i lartë i qeverisë britanike ka shprehur mbështetjen për ndërtimin e përmendores së parë në Mbretërinë e Bashkuar për punëtorët kinezë.

I ndërtuar për të nderuar 96 mijë punëtorë kinezë që morën pjesë në Luftën e Parë Botërore, përmendorja do të vendoset në një distrikt biznesi në Newham, në lindje të Londrës.

Monumenti 9.6 metra i lartë do të përurohet shtatorin e ardhshëm dhe do të jetë i drejtuar nga Jinan-i, kryeqendra e provincës Shandong, nga ku e kishin origjinën shumica e punëtorëve kinezë. (Albana)

Mrekulli
Lajmet Kryesore