Kina përkrah integrimin ekonomik në Azinë Lindore, me gjithë valën antiglobalizëm

2017-11-14 17:02:56 CRI Komenti juaj Printoni

Kryeministri kinez Li Keqiang bëri thirrje për përpjekje të përbashkëta për të nxitur krijimin e Bashkësisë Ekonomike të Azisë Lindore, me gjithë rritjen e ndjenjave kundër globalizimit dhe të proteksionimit tregtar në të gjithë botën.

Duke folur të martën në Takimin e Liderëve të ASEAN-it dhe Japonisë, Koresë së Jugut dhe Kinës (10 + 3) në kryeqytetin filipinas Manila, kryeministri Li Keqiang vuri në dukje se Azia Lindore është një nga rajonet më dinamike dhe premtuese në botë në aspektin e zhvillimit.

Vitin e kaluar, ky rajon kontribuoi për 44 për qind të rritjes ekonomike në botë.

Mrekulli
Lajmet Kryesore