Pakistani mirëpriti trenin e parë kinez të metrosë

2017-10-10 10:03:11 CRI Komenti juaj Printoni
Në Pakistani mirëpriti trenin e parë kinez të metrosë

Në Lahore të Pakistanit u prezantua treni i parë i metrosë i prodhuar nga Kina.

Projekti i transportit hekurudhor i qytetit Lahore të Pakistanit ka drejtim veri – jug me gjatësi prej 25.58 kilometra dhe me shpejtësi prej 80 kilometra në orë.

Menaxheri i përgjithshëm i Kompanisë së Lokomotivave Zhuzhou, Fu Chengjun, tha se trenat e këtij projekti do të kenë ajër të kondicionuar, pasi në qytet temperatura maksimale shkon deri në 60℃. (Çang Çuo/Leftion Peristeri)

Mrekulli
Lajmet Kryesore