Indi, nisin zgjedhjet presidenciale

2017-07-17 20:21:06 CRI Komenti juaj Printoni

 

Zgjedhjet e fundit presidenciale kanë nisur në Indi.

Rreth 5 mijë ligjvënës do të zgjedhin ndërmjet Ram Nath Kovind nga Partia në pushtet "BJP" dhe kandidatja e opozitës, Meira Kumar.

Fituesi do të zëvendësojë presidentin në detyrë Pranab Mukherjee dhe do të nisë një mandat 5-vjeçar këtë muaj.

Rezultati i zgjedhjeve do të dalë të enjten.

Presidenti indian është Kreu ceremonial i Shtetit, i cili luan rol në ligjbërjen indiane në raste tepër të rralla. (Albana)

Mrekulli
Lajmet Kryesore