Vendet e përfshira në nismën "Një brez, një rrugë"

2017-04-20 11:19:52 CRI Komenti juaj Printoni
Në nismën "Një brez, një rrugë" përfshihen 64 vende (përveç Kinës), që ndodhen në gjashtë rajone sipas ndarjes tradicionale gjeografike: përkatësisht në Azinë Lindore, Azinë Juglindore, Azinë Jugore, Azinë Qendrore, Azinë Perëndimore e Afrikë Verioren dhe Europën Lindore.

Azia Lindore: një vend (Mongolia)

Azia Juglindore: 11 vende (Singapori, Tajlanda, Vietnami, Malajzia, Indonezia, Filipinet, Mianmari, Kamboxhia, Brunei, Laosi, Timori Lindor).

Azia Jugore: tetë vende (India, Bangladeshi, Pakistani, Sri Lanka, Nepali, Afganistani, Maldivet, Butani).

Azia Qendrore: pesë vende (Kazakistani, Uzbekistani, Turkmenistani, Kirgizistani,Taxhikistani)

Azia Perëndimore dhe Afrika Veriore: 19 vende (Emiratet e Bashkuara Arabe, Arabia Saudite, Turqia, Izraeli, Katari, Egjipti, Kuvajti, Iraku, Irani, Omani, Bahrejni, Azerbajxhani, Libani, Gjeorgjia, Jemeni, Armenia, Siria, Palestina).

Europa Lindore: 20 vende (Rusia, Polonia, Çekia, Hungaria, Sllovakia, Rumania, Ukraina, Sllovenia, Lituania, Bjellorusia, Bullgaria, Serbia, Kroacia, Estonia, Letonia, Bosnjë-Hercegovina, Maqedonia, Shqipëria, Moldavia, Mal i Zi).

Mrekulli
Lajmet Kryesore