Trajtojeni veten këtë dimër me 'Hygge'

2018-02-01 15:30:44 CRI Komenti juaj Printoni

Një fjalë e vështirë për t'u shqiptuar, pothuajse e pamundur për t'u përkthyer … por e gjitha për t'u jetuar! Nuk është diçka që mund të preket, ose të shihet. Është diçka që, shumë thjesht, mund të ndihet. Bëhet fjalë për një ndjesi, jo vetëm të ngrohtë dhe të sigurtë të një gjendjeje të mirëqenies së thellë.

Kjo është baza e metodës daneze dhe është i bazuar në harmoninë e një komuniteti, mbi lumturinë e kultivuar në çdo kohë, mbi aftësinë për të shijuar gjërat e vogla të jetës.

Në Danimarkë, ky zakon i veçantë për mirëqenien dhe lumturinë, është kërkohet dhe përkthehet në shumë aspekte të jetës së përditshme, të cilat bëhen mjete për të qëndruar mirë dhe për të jetuar një stil të plotë hygge.

Danezët përdorin fjalën "hygge" për t'iu referuar rehatisë. Dimri është periudha më "hygge", ndaj dhe danezët janë më të lumtur se kurrë në dimër. Por në fakt kjo duhet shpërndarë në të gjithë vitin.

Receta përfshin një zjarr (oxhak), pizhame, një filxhan çaj ose kafe dhe… shoqëri të mirë. Kjo është lumturia sepse kjo është e rehatshme.

Mbështilluni me një batanije dhe qeshni pa fund me miqtë tuaj të ngushtë, kjo është lumturia sepse kjo është e rehatshme!

Konsumoni ushqim me duar dhe mos e vrisni shumë mendjen për pirunj apo lugë, kjo është lumturia sepse kjo është shumë e rehatshme.

"Hygge" (shqiptohet "hu-gëh") është një fjalë daneze, që përmbledh atë që na bën të gjithëve të gëzuar dhe ajo që na nevojitet tani. "Hygge" është një koncept danez i të qenit komod dhe ngrohtë.

Ne duam që të ndihemi të gëzuar, rehat dhe të sigurt, këtë bën pikërisht edhe "Hygge". "Hygge" nënkupton krijimin e një atmosfere të këndshme, të ngrohtë dhe shijimin e gjërave të mira në jetë me njerëz të mirë përreth teje. Ndriçimi i ngrohtë i qirinjve është "hygge". Miqtë dhe familja janë "hygge". Dhe mos të harrojmë të ngrënit dhe të pirit, të ulur rreth tavolinës për orë me radhë duke diskutuar gjërat e rëndësishme dhe të vogla të jetës. Ndoshta ideja e "hygge" shpjegon pse danezët konsiderohen si njerëzit më të lumtur në botë?

Ajo lidhet me dashurinë ndaj vetes dhe të mënjanosh gjërat negative.

"Hygge" lidhet me krijimin e një mjedisi komod, por në të njëjtën kohë ta ndash atë ambient me miqtë dhe familjen. Një tjetër këshillë: Duhet të jetoni momentin se sa të keni një sy në "Instagram" gjithë kohës.

Danezët janë shumë të aftë kur bëhet fjalë për konceptin e 'rehatisë'.

Ja disa hapa që gjithkush të jetojë i lumtur si danezët.

1. Ndizni qirinj, vendosni muzikën e preferuar në sfond, mbështilluni me batanije dhe pini çokollatë të ngrohtë.

2. Mos qëndroni shumë vonë në punë

Danezët e vlerësojnë familjen dhe kohën e lirë me ta. Ata pas pune shkojnë në shtëpi për të kaluar kohë me familjarët.

Gratë në Danimarkë punojnë 35 orë në javë (krahasuar me 41 orët që punojnë meshkujt në javë). Punonjësit punojnë nga e hëna të premte, në 8 të mëngjesin dhe mbarojnë punë në 4 pasdite. Danezët nuk e kanë në kulturë të punojnë jashtë orarit.

Orarin e drekës danezët e kanë në orën 11:00.

3. Veshjet e danezeve—kryefjala "rehati"

Garderoba nuk bën përjashtim: është pikërisht kjo filozofi që gratë daneze kanë zhvilluar mënyrën e tyre të jetesës së modës, duke u bërë kështu ikona të vërteta stili, sidomos në mënyrë më casual, të dedikuar çdo dite. Ja katër gjëra për të kopjuar nga veshjet e tyre, për të sjellë pak shpirt "hygge" dhe një prekje autentike danish style në dollapin tuaj.

Danezët janë të lumtur gjithë kohën – ata janë ngrohtë

Përqafimi i butë … i leshit

Ngrohtësia dhe rehatia e filozofisë "hygge" hyjnë edhe në dollap, në formën e gërshetave të buta! Prandaj leshi bëhet indi më i pranishëm në veshjet e grave daneze dhe merr forma të ndryshme, vjen në pesha të ndryshme, na jep procese të ndryshme. Thjesht bëhet i domosdoshme për të përkëdhelur veten nga koka deri te këmbët.

Jo vetëm triko dhe pulovra, por edhe fustane, tuta dhe pallto, joggers dhe veshjet … Pamja e butë në tërësi vjen gjithmonë nga Europa Veriore, për të ngrohur me një shkëndijë edhe dimrat më të egër.

Paleta daneze

Paleta të cilën doni të theksoni për një stil të përsosur danez? Përbëhet nga 50 hije të zeza, pa dyshim! E zeza dhe të gjitha hijet e grisë janë në fakt baza e veshjeve të garderobës së grave daneze, të cilët kanë tendencë për të treguar një pamje tërësore të zezë ose gri, me shumë lirshmëri edhe në situatat më të ndryshme. Sekreti i tyre? Duke luajtur me cilësinë dhe mbivendosjen e elementeve, për efektet personale dhe kurrë e mërzitshme.

Nëse nuk je një adhurues i klasikes së zezë, mos u frikëso, alternative ekziston dhe është e përbërë nga ngjyra natyrore neutrale të tilla si ngjyrë bezhë ose e bardhë.

Mbivendosja, thamë, është shumë e dashur nga gratë daneze. Praktike, të ngarkuara me hijeshi dhe personalitet, kërkojnë përdorimin e rrobave tepër të mëdha (oversize), me të vërtetë ideale për të sjellë pak Kopenhagen në çdo dollap.

Fustanët e gjatë të punuar, pulovra të gjera dhe gëzofët sipër janë fortesë autentike për një garderobë hygge që respekton. Argëtohu duke luajtur me kontrastet e volumeve, duke kujtuar që të balancosh gjithnjë palltot e gjera me ato më të ngushta. Për shembull, një triko oversize prej leshi e kombinuar me xhinse shumë të ngushta.

Mrekulli
Lajmet Kryesore