Sasia e flovonoideve tek çaji VS verën e kuqe apo mollët

2016-01-20 16:31:53 CRI Komenti juaj Printoni

Flavonoidet gjenden tek disa pije dhe ushqime dhe janë shumë të dobishme për shëndetin. Ato përfshijnë polifenolet tek çaji, anthocyanins dhe flavanols që i gjejmë tek disa fruta dhe perime me gjethe. Sipas Departamentit amerikan të Bujqësisë (USDA) në 150 ml gotë çaj jeshil gjenden 200.01 mg, ndërsa për të njejtën sasi vere gjenden 41.7 mg dhe 21.75 mg në një mollë me lëkurë që ka 150 g tul. Kjo do të thotë që nj[ë filxhan çaj jeshil ka po aq flavonoide sa në 4.79 gota verë të kuqe dhe 9.2 mollë.

Po i ripërsërisim përfitimet e çajit jeshil për shëndetin.

-Shëndeti kardiovaskular

-parandalon kancerin

-lufton obezitetin

-redukton rrezikun për diabet

-rregullon punën e zorrëve

-kontrollon stresin

-parandalon Alzheimerin

-për higjenën orale

-për një jetë më të gjatë dhe të shëndetshme

Mrekulli
Lajmet Kryesore