PËR NE  VEND PUNE
      
cri albanian.cri.cn
Faqja e parë | Lajme | Kina Sot | Fokus ekonomik | Kultura | Kozmopolit | Shëndeti | Fjala në Lajm | Koment për RJK Muzikë | Revista "Ejani"
Qyteti i lashtë Pingyao
2011-05-30 19:06:15 cri komenti juaj Printoni

Pingyao është qytet i lashtë me histori 2800 vjeçare, që ndodhet në provincën Shanxi të Kinës veriore, me një distancë prej 600 kilometrash nga Pekini.

Edhe sot e kësaj dite, Pingyao ruan muret e qytetit, oborret, lagjet dhe ndërtesat me vjetërsi 600 vjeçare. Banorët e këtij qyteti, banojnë ende në këto ndërtesa me vlerë kulturore. Banorët e atjeshëm dhe turistët e vendeve të ndryshme e shijojnë këtë qytet të lashtë.

Në vitin 1997, qyteti i lashtë Pingyao është përfshirë në listën e trashëgimive kulturore botërore nga UNESCO. Çdo vit, shumë turistë nga vende të ndryshme, vizitojnë Pingyao-n, ku katër stinët e vitit kanë karakteristikat e veta. Para vizitës në Pingyao, është mirë të keni njohuri bazë mbi historinë e grupit etnik kinez Han, nga ku mund të gjeni përgjigjjet e shumë pyetjeve historike. Njëkohësisht ju sygjerojmë të merrni aparat fotografik, pasi çdo vend në Pingyao do t'ju linte mbresa.

1 Qteti i lashtë Pingyao


1 2 3
Mrekulli
Komenti im
Forum

Sondazh me dëgjuesit për dy sesionet e vitit 2015 në Kinë

Voto tani, shijo falas më vonë
Artikuj top
Rubrika top
China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China