v Protokolli mbi bashkėpunimin e uebsajtit nė gjuhėn shqipe tė CRI Oline me botėn e jashtmev Tėrmeti nė Wenchuan
SONDAZH OLIMPIK
ZONA E ANKETAVE
ENCIKLOPEDIA
China Radio International
Rreth Kinës
Nga Bota
   Politikë
   Ekonomi
   Kulturë
   Shkencë e Teknikë
   Sport

Fusha ekonomike

Muzika

Sport
Shkencė e Teknikė

Tregime dhe Legjenda Kineze
(GMT+08:00) 2006-02-06 19:47:31    
Me ndihmėn e kompanive shumėkombėshe kafja e provincės Yun Nan ėshtė bėrė shumė e famshme nė botė

cri

Fshatari, Hua Linhong qė banon nė fshatin Da Kaihe tė qytezės Nan Ping tė qytetit Si Mao i tha korrespondentit se do t'i shesė kompanisė "Nestle" kokrra kafeje tė prodhuara nė qytetin Si Mao.

Mė 20 janar, kompania "Nestle" nxori nė treg njė lloj kafeje me emėr "kafeja Yun Nan". Tė gjitha kokrra e kėsaj lloj kafeje ishin prodhuar nga fshatarėt e provincės Yun Nan. Specialistėt janė tė mendimit se kokrra e kafes sė provincės Yun Nan janė bėrė njė markė e famshme nė botė.

Kokrra e kafes ndahen kryesisht nė dy lloje, nė tė vogla, dhe nė tė mesme. Tė voglat, qė prodhohen nė Amerikėn jugore dhe nė Amerikėn Qendrore janė me ēmim tė lartė, dhe kanė aromė tė mirė. Nga viti 1997 kompania "Nestle" filloi tė blejė kokrra e kafes sė provincės Yun Nan, sepse kėto kokrra janė tė vogla. Drejtori i pėrgjithshėm i pijeve i kompanisė "Nestle" David Sudan tha se kokrra e kafes sė provincės Yun Nan janė po aq tė mira sa ato tė Amerikės jugore dhe janė shumė tė famshme nė botė.

Nė Si Mao prodhohen 15 mijė tonė kokrra kafeje nė vit. Ato me cilėsi tė mirė blihen nga kompanitė shumėkombėshe, ndėr tė cilat kompania "Nestle" blen nė vit 5 mijė tonė. Edhe disa firma gjermane dhe japoneze vijnė kėtu pėr tė blerė kokrra kafeje.

David Sudan tha se nė vitin 1988, kur kompania "Nestle" krijoi kompani me kapital tė pėrbashkėt, nė Kinė nuk prodhonin kafe kokėrr vogėl. Nė atė kohė, me ndihmėn e bashkisė sė Yun Nanit, kompania "Nestle" filloi tė mbjellė kėtė lloj kafeje.

Nė rajonin autonom tė kombėsisė Taj tė Xi Shuang Ban Na-sė ėshtė krijuar njė fermė prej 640 hektarėsh. Gjatė 10 vjetėve, kjo fermė ka pėrgatitur mijėra fshatarė vendas dhe teknikė. Ata kanė mėsuar shumė teknika, si parandalimi i humbjes sė tokės dhe tė ujit, mbrojtja e mjedisit, parandalimi i murtajės etj. Disa agronomė tė kompanisė "Nestle" po qėndrojnė prej njė kohe tė gjatė nė provincėn Yun Nan pėr t'u mėsuar fshatarėve teknikat e mbjelljes sė kafes.

Li Guanghua, sekretari i Shoqatės sė Kafes tė qytetit Si Mao u shpreh se tani sipėrfaqja e mbjellė me dru kafeja nė Si Mao ka arritur nė 10,4 hektarė dhe ka mė shumė se 15 mijė fshatarė qė kultivojnė kafe.

Nė stinėn e mbledhjes sė kokrrave tė kafes, fshatarėt kėrkojnė nė internet ēmimin e tyre, pastaj bėjnė tregti me kompanitė shumėkombėshe si "Nestle".

Nė Si Mao shumė fshatarė janė pasuruar duke u mbėshtetur mbi mbjelljen e kafes. Hua Honglin ka mbjellė 33 hektarė me dru kafeje dhe tė ardhurat e tij nė vit janė 50 mijė yuanė.

David Sudan tha se provinca Yun Nan ėshtė i vetmi vend i pėrshtatshėm pėr mbjelljen e kafes kokėrrvogėl. Mbjellja e kafes ėshtė njė rrugė pasurimi sidomos pėr qytetin Si Mao, i cili ėshtė i prapambetur.

Duke komentuar industrinė e kafes, disa specialistė thanė se modeli "kompani shumėkombėshe+fshatarė" ofron njė rrugė pėr tė shitur produktet bujqėsore kineze jashtė shtetit. Bashkitė pėrkatėse duhet t'i inkurajojnė ndėrmarrjet ushqimore tė bashkėpunojnė me fshatarėt duke krijuar industrinė me karakteristika bujqėsore. (U Sen)