v Protokolli mbi bashkėpunimin e uebsajtit nė gjuhėn shqipe tė CRI Oline me botėn e jashtmev Tėrmeti nė Wenchuan
SONDAZH OLIMPIK
ZONA E ANKETAVE
ENCIKLOPEDIA
China Radio International
Rreth Kinës
Nga Bota
   Politikë
   Ekonomi
   Kulturë
   Shkencë e Teknikë
   Sport

Fusha ekonomike

Muzika

Sport
Shkencė e Teknikė

Tregime dhe Legjenda Kineze
(GMT+08:00) 2005-10-28 19:22:49    
Kėngėt popullore tė provincės Si Chuan tė Kinės

cri
Kėngėt popullore janė njė art i lashtė popullor, ato na tregojnė traditėn kulturore dhe pėrshkrim tė bukurisė tė njė vendi ose tė njė kombėsie. Kėngėt popullore kineze janė tė njohur nė tėrė botėn me format e shumėllojshme tė shfaqjes dhe karakter tė theksuar. Sot do t'ju prezantojmė disa kėngė popullore me karakter tė veēantė nga provinca Si Ēuan e Kinės. Sė pari le tė dėgjojmė njė kėngė dashurie tė titulluar " kėnga dashurie e qytetit Kang Ding". Le ta dėgjojmė

Provinca Si Ēuan gjendet nė jug-perėndim tė Kinės. Atje ka pamje tė bukura natyrore dhe prodhime tė bollshme, prandaj quhet ''vendi i parajses''. Gjatė qindra vjetėve banorėt qė jetojnė atje brez pas brezi kėndojnė pandėrprerė kėngėt tė tyre popullore tė shumėllojshme dhe tė bukura, me kėto kėngė tė lezetshme i thuret lavdi natyrės magjike dhe jetės punėtore, duke shprehur shpresėn e tyre pėr tė njė ardhshme tė bukur. Kėnga qė do tė dėgjojmė tani ėshėt njė kėngė dashurie, atė me titull "kur do tė ēelen lule?"

Kėngėt popullore tė provincės Si Ēuan ndahen nė tre lloje nė pėrgjithėsi, ato janė : Haozi, kėngėt malėsore, dhe melodia e lehtė. Haozi quhet edhe thirrje e punės, ėshtė thirrje natyrore e punėtorėve gjatė punės sė tyre pėr tė dhėnė mė shumė forcė. Toni i Haozi-it ka lidhje shumė tė ngushtė me fuqinė dhe melodinė gjatė punės dhe me pozicionin e punės. Forma e kėndimit tė Hazi-it ėshtė gjithmon qė njė kėndon dhe tė tjerėt mbanjnė iso. Zėri i stolistit ėshtė gjithmonė i butė dhe i ngadaltė, kurse isoja ėshtė e fortė dhe e shprejtė. Tani le ta dėgjojmė njė "Haozi", atė me titull "jehona pune e varkėtarėve".

Kėngėt malsore janė tė lirshme, pėr shembull nė rastin kur punėtorėt punojnė tokėn ose pushojnė nė pyll, pėr tė shfaqur mencuri tė punės ose dashuri, nė tė tilla raste lindin kėngė shumė tė bukura pėr dashurin e tė rinjve. Melodia e kėngėve malsore ėshtė e lartė dhe e hapur.Melodia e lehtė ėshtė njė llojė kėngė popullore me karakteristika tė zakoneve vendase, nė krahasim me Haozi dhe kėngė malėsore, ajo ėshtė me e lezetshme. Melodia e lehtė ka pėrmbajtje shumė tė gjerė, aty mund shfaqet ēdo anė e jetės, pjesa dėrrmuese tregon dashurin e grave. Le ta dėgjojmė tani melodi tė titulluar " vjelim lule".

Ju flet Radio e Jashtme tė Kinės. Nė programin e sotėm ju kemi prezantuar kėngėt popullore tė Kinės. Nė programin tonė muzikor mund tė dėgjoni shumė kėngė popullore tė preferuar nga populli kinez, ju mirėpresim tė na dėgjoni nė radio. (Vera)