v Protokolli mbi bashkėpunimin e uebsajtit nė gjuhėn shqipe tė CRI Oline me botėn e jashtmev Tėrmeti nė Wenchuan
SONDAZH OLIMPIK
ZONA E ANKETAVE
ENCIKLOPEDIA
China Radio International
Rreth Kinës
Nga Bota
   Politikë
   Ekonomi
   Kulturë
   Shkencë e Teknikë
   Sport

Fusha ekonomike

Muzika

Sport
Shkencė e Teknikė

Tregime dhe Legjenda Kineze
(GMT+08:00) 2005-08-01 15:44:03    
Projektohet botėrori i klubeve

cri

Liverpuli do tė ndeshet me Sidnein dhe skuadrėn e Kosta Rikės, Deportivo Sapriza, nė kampionatin botėror tė klubeve qė do tė zhvillohet sivjet pėr herė tė parė nė Tokio. Nė kėtė veprimtari do tė marrin pjesė gjashtė klube, fitueset e Kupės sė Kampioneve nė ēdo kontinent. Skuadrat do tė jenė tė ndara nė dy grupe dhe, pėrveē grupit tė parė, ku bėjnė pjesė kampionėt e Evropės, do tė ketė edhe njė grup tjetėr me tri skuadra, ku do tė bėjnė pjesė San Paolo, fituesi i Kupės Libertadores dhe kampionėt pėr klube nė Azi dhe Afrikė, tė cilėt do tė pėrcaktohen nė muajin nėntor. Kampionati botėror i klubeve zėvendėson veprimtarinė, qė deri njė vit mė parė quhej Kupa Interkontinentale, dhe pėrballeshin nė njė ndeshje tė vetme kampionėt e Europės me kampionėt e Amerikės Latine. Teorikisht grupet do tė kenė njė ndarje ndryshe nga ajo e zakonshmja, pasi Sidnei dhe Deportivo Sapriza do tė ndeshen me njėra-tjetrėn nė takimin hapės tė kėsaj veprimtarie mė 12 dhjetor, dhe skuadra fituese do tė ketė tė drejtė tė luajė me Livepulin, nė atė qė konsiderohet si njė gjysmėfinale. E njėjta gjė do tė ndodhė edhe me grupin 2, ku kampionėt e Azisė do tė ndeshen me kampionėt e Afrikė, dhe fituesje do tė luajė ndaj San Paolos. Gjatė prezantimit tė kalenadrit nga FIFA, organi drejtues i futbollit europian, ishte i pranishėm edhe Andi Harper, drejtuesi i Sidneit, skuadra kampione e Oqeanisė. Ai u shpreh i lumtur nga fakti qė skuadra e tij do tė ketė shansin tė luajė me Liverpulin, nė rast se fiton ndaj Deportivos: "Australia ka njė ndikim tė madh nga futbolli britanik, dhe fakti qė do tė luajmė ndaj Liverpulit ėshtė njė nder pėr ne." Interesant ėshtė fakti se trajneri i Sidneit ėshtė ish-futbollisti i famshėm gjerman Pier Litbarski, dhe sulmuesi kryesor i kėsaj skuadre ėshtė ish-sulmuesi i Manēester Junaitedit, Duajt Jork. (Nga Sportishqiptar)